Pokud jde o Facebook, stále častěji se mi vybavuje Švejk a jeho návštěva blázince kde se dozvídáme, že uvnitř světa existuje ještě jeden, mnohem větší. Nějak podobně to na Facebooku funguje.

Jelikož je každý z nás do určité míry uzavřen ve své sociální bublině, býváme možná občas překvapeni, jaké stránky a skupiny lze potkat, když se vydáme na výpravu “k těm druhým.” Já jsem jednu takovou výpravu podnikl na podnět mluvčího českého prezidenta. Jiří Ovčáček v jednom svém tweetu zmínil Klub českého pohraničí: (kontext je podle mne jazykově trochu zmatený, podotýkám jen, že se jednalo o jeho komentář k návštěvě ministra kultury na jedné sudetské akci.)

Protože jsem o tomhle spolku již dlouho neslyšel, podíval jsem se na to, zda má na Facebooku stránky. A skutečně má. Najdete ho zde: https://www.facebook.com/klub.ceskeho.pohranici

Jako cover foto má skupinu lidí vzdávající čest u nějakého pomníku. Fotka je zřejmě z roku 2012 a na internetu je k nalezení mj. u článku Jana Jandourka “Za smrt komunistických pohraničníků mohou především sami šéfové KSČ”. Samotná stránka má lehce přes 800 fanoušků, což není nijak závratné, ale ani nijak špatné.

pasted image 0

Oblíbené stránky stránky

Podívejme se nyní, jaké stránky má samotná stránka ráda a jaké stránky mají rády tyto stránky (mimochodem sami si můžete udělat podobnou anlýzu přes https://apps.facebook.com/netvizz/ a data vizualizovat v Gephi). Výsledek je zde:

pasted image 0 (1)

Barvy v naší síti jsou určeny strojem a ukazují které body mají k sobě blíže než k jiným. Velikost bodů reprezentuje počet vazeb, které směřují ke stránce. Malá síť s dominatním Komunistickým svazem mládeže a Komunistickou stránou Čech a Moravy ukazuje docela pěkný shluk kolem současných komunistů. Jak mne upozornil Tomáš Koloc na Facebooku, některé instituce spolu sídlí (či sídlily) na stejné adrese. Namátkou KSČM, Klub českého pohraničí a Slovanský výbor České republiky.

Oblíbené facebookové stránek uživatelů

Pojďme se podívat dál. Jakých stránek jsou fanoušky lidé, kteří lajkují na stránce Klub českého pohraniční? Obligátní dotaz na Graph Search Facebooku nedal úplně uspokojivé výsledky viz screenshot:

Screen Shot 2016-05-22 at 11.01.57

Nezbylo tak, než projít profily těch, co aktivně lajkují na stránce Klub českého pohraničí. Na stránce jsem za odbobí leden 2015 až konec dubna 2016 našel 192 uživatelů Facebooku, kteří zde něco olajkovali. Z nich jsem prozkoumal profily 136 uživatelů, kteří mají veřejně dostupný seznam olajkovaných stránek. Celkem měli v oblíbnených 19176 stránek, což je v průměru 141 stránek na jednoho. Z těchto stránek jsem vybral jen ty, které se v datasetu objevily 19x a více (víme jistě, že alespoň 10% aktivních fanoušků je má jako oblíbené).

Zbylo 97 stránek, které jsem seřadil podle míry afinity k zkoumané stránce (princip afinity najdete popsaný v tomto blogpostu). Jejich předhled je nadmíru zajímavý, byť v zásadě jen rozšřuje očekávané pole.

11.brigáda Pohraniční Stráže, zväzok SNP – Všem kteří nezapoměli že sloužili na státní hranici .Velitelům , spolubojovníkům ,přátelům . Tiše a pevně stojí Děvín nad soutokem Moravy … (affinita 566x)
12.BRIGÁDA POHRANIČNÍ STRÁŽE – Všem, kteří hrdě stálí hranici. Velitelům, spolubojovníkům, přátelům. V tom kraji Přimda hlavu hrdě zvedá a Dyleň mraky rozráží. V tom kraj… (affinita 592x)
15. brigáda PS České Budějovice – Vše o 15. brigádě PS České Budějovice… (affinita 660x)
9.brigáda Pohraničnej Stráže Domažlice – STRÁNKA JE URČENÁ VŠETKÝM ĽUĎOM,KTORÍ MAJU ZAUJEM O PROBLEMATIKE OCHRANY ŠTÁTNEJ HRANICE,SLUŽILI NA 9.BRIGÁDE PS DOMAŽLICE… (affinita 650x)
Antimajdan – Antimajdan Česká republika! Ukrajinské manýry tady nechceme!!! … (affinita 89x)
Bratři Mašínové jsou Vrazi – V dokumentu Svědomí hrdinů autor ukazuje odvrácenou tvář odbojové činnosti bratří Mašínů a jejich společníků, která dodnes názorově polarizu… (affinita 149x)
BUDU Volit KSČM – Tato stránka je pro všechny stejně smýšlející lidi…. (affinita 205x)
Červená karta pro Českou televizi – Jsme hrubě nespokojeni s Českou televizí, a proto ji dáváme červenou kartu…. (affinita 107x)
Československá Socialistická Republika- ČSSR 1960-1990. – JEDNÁ SE O NOSTALGII PO NAŠEM SPOLEČNÉM STÁTĚ FEDERATIVNÍM ČECHŮ A SLOVÁKŮ…. (affinita 114x)
Chceme aby ČR vystoupila z EU a připojila se k Ruské federaci – EU je kapitalistické společenství zotročující obyčejné lidi. Jedině Ruská federace je zárukou míru, prosperity a stability…. (affinita 119x)
Chci poděkovat Miloši Zemanovi, že nazval věci pravými jmény – Největší nepřítel státu již nejsou komunisté nebo nacisté, ale pražská kavárna plná zakřiknutých levicových neomarxistů, co nosí kostěné brý… (affinita 47x)
Sputnik Česká Republika – Sledujte nás na Twitteru https://twitter.com/sputnik_cz… (affinita 27x)
We Are Here At Home .com – JESTLI MILUJEŠ SVOU ZEM ,, KLIKNI A PODPOŘ SEBE A SVŮJ NÁROD,, ČESKÁ REPUBLIKA ZŮSTANE NAŠE A PO NAŠEM. A TO HEZKY ČESKY!… (affinita 8x)
Karel Gott – OFICIÁLNÍ FACEBOOK KARLA GOTTA… (affinita 2x)
halonoviny.cz – Zpravodajský portál Halonoviny.cz přináší aktuální domácí zprávy i ze světa. Je internetovou verzí tištěného deníku Haló noviny…. (affinita 910x)
Hej, občané z.s., za silnou a suverénní ČR – Už neváhej a přidej se, dá se toho spousta změnit. Každý sám za sebe, za společným cílem Přihlaš se na: https://www.facebook.com/groups/he… (affinita 68x)
Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura – SPD – Oficiální Facebook hnutí Svoboda a přímá demokracie. Jsme opoziční sněmovní politickou sílou vedenou Tomiem Okamurou. … (affinita 17x)
Jiřina Švorcová – Herečka Jiřina Švorcová… (affinita 418x)
JUDr PhDr Zdeněk Ondráček, Ph.D. – Poslanec KSČM… (affinita 381x)
Kašleme na Vás, Miloš Zeman je nejlepší prezident – V reakci na události 17. 11. 2014 a červené kartičky vznikla tato skupina. Proto kašleme na odpůrce. Díky nim se národ postavil na svou st… (affinita 61x)
Klub vojenské historie Brigáda Pohraniční Stráže HRANIČÁŘ – Jsme klubem vojenské historie Pohraniční stráže.Ve své činnosti se zabýváme historií, výcvikem Pohraniční stráže a OSH…. (affinita 499x)
Klub českého pohraničí – KČP – Jen zůstane-li naše pohraničí české, zůstane českou i celá naše vlast!… (affinita 1771x)
Ing. Jaromír Kohlíček, CSc. – VÍTEJTE NA MÝCH FACEBOOKOVÁCH STRÁNKÁCH! Budu rád za vaše připomínky,náměty,rád se s vámi setkám na akcích a besedách.Stačí mne zde kontakto… (affinita 807x)
KSČM – Komunistická strana Čech a Moravy – Oficiální Facebook stránka KSČM. Naším cílem je socialismus, demokratická společnost svobodných, rovnoprávných občanů…. (affinita 173x)
Konec Kalouska v Česku – Nemám rád Kalouska,Vondru,kmotry ODSouzených a Stop 09 a další pány,kteří si myslí,že mohou beztrestně krást peníze,které mají spravovat!!!A… (affinita 45x)
Kateřina Konečná – Jsem europoslankyně za KSČM – díky Vám, pro Vás a s Vámi…. (affinita 182x)
Pavel Kováčik – Oficiální stránka poslance Parlamentu ČR za Kraj Vysočina a předsedy poslaneckého klubu KSČM… (affinita 314x)
Komunistická strana Československa (KSČ) – Komunistická strana Československa (KSČ)… (affinita 542x)
KSČM – Komunistická strana Čech a Moravy Aktuální politické, ekonomické a další informace z tisku a internetu… (affinita 744x)
KSČM Bruntál – Pro levicově smýšlející lidi… (affinita 887x)
KSČM Klášterec nad Ohří – Oficiální profil místní organizace KSČM… (affinita 943x)
KSČM Krušné hory – Stránka o činnosti základních organizací KSČM Kovářská, Vejprty a Výsluní… (affinita 744x)
KSČM Radonicko – Stránka Základní Organizace KSČM Radonice, okres Chomutov…. (affinita 857x)
KSČM – S lidmi pro lidi v Kroměříži – KSČM Kroměříž je tu pro Vás, obyčejné občany, aby hájila Vaše zájmy dle svého hesla S lidmi pro lidi!… (affinita 663x)
KSČM – Slezská Ostrava – Vítejte na oficiálním profilu KSČM Slezska Ostrava http://www.kscmslezskaostrava.cz/… (affinita 902x)
Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) – Programovým cílem KSČM je socialismus, demokratická společnost svobodných, rovnoprávných občanů, společnost politicky a hospodářsky pluralit… (affinita 223x)
ZO KSČM Horní Suchá – Předseda: Jan Charvát Kontakt: honza.charvat@centrum.cz Místopředsedové: Januš Adamus Josef Konopka… (affinita 735x)
Ksčm Plzeňského Kraje – KSČM Plzeňského kraje… (affinita 884x)
OV KSČM Rokycany – Stránky Okresního výboru Komunistické strany Čech a Moravy v Rokycanech… (affinita 994x)
KSČM Vyškov – Oficiální stránky OV KSČM Vyškov…. (affinita 1111x)
KSČM BRNO – Stránky pro příznivce brněnské KSČM – jediné protisystémové parlamentní strany…. (affinita 1072x)
KSČM Frenštát p/R. – Vítejte na stránkach KSČM Frenštát pod Radhoštěm…. (affinita 1142x)
Jihomoravská KSČM – S lidmi pro lidi! I na jižní Moravě!… (affinita 414x)
KSČM Ostrava-Jih – Stránka Obvodní koordinační rady KSČM Ostrava 3 , Ostrava – Jih Mapy.cz: https://mapy.cz/s/EYvW…(affinita 1087x)
KSČM Praha – Krajský výbor Komunistické strany Čech a Moravy Praha… (affinita 738x)
KSČM Praha 3 – Obvodní výbor KSČM Praha 3 http://www.praha3.kscm.cz… (affinita 801x)
KSČM – Praha 8 – OV KSČM Praha 8 se podílí na předvolební kampani s. Jiřího Dolejše, který za Prahu 8, Čakovice a Letňany kandiduje do Senátu Parlametu ČR … (affinita 622x)
Komunistický svaz mládeže (KSM) – Mladí komunisté: Za důstojný život místo živoření – za socialismus! http://www.ksm.cz… (affinita 235x)
Společnost česko-kubánského přátelství – Cílem Společnosti česko-kubánského přátelství je rozvíjet přátelství a solidaritu s kubánským lidem…. (affinita 689x)
Ludvík Svoboda-přáteléwww.ludviksvoboda.cz… (affinita 171x)
Marta Semelová – Facebooková stránka voličů a podporovatelů Marty Semelové… (affinita 1014x)
Mašínové jsou loupežní vrazi. – … (affinita 177x)
MěV KSČM Brno – Stránka MěV KSČM Brno… (affinita 995x)
Miloš Zeman – můj prezident – Neoficiální soukromá stránka fanoušků. oficiální stránky jsou zde: www.zemanmilos.czwww.facebook.com/prezidentcr www.hrad.cz… (affinita 33x)
Milujeme Rusko – Milujeme Rusko (2) Stránka byla založena 30.3.2015 z důvodu útoku Hackera na naši původní Milujeme Rusko… (affinita 13x)
Mladí komunisté Středočeský kraj – Krajská organizace Mladých komunistů ve Středočeském kraji je součástí celostátní organizace Komise mládeže ÚV KSČM. Naším cílem je mladým l… (affinita 733x)
Moje země Moje pravidla – Informativní, diskusní stránka, upozorňující na probíhající islamizaci Evropy. Tvá je Evropa! I ty nes hrdě odkaz svých předků! … (affinita 12x)
Muzeum Pohraniční stráže – Muzeum POHRANIČNÍ STRÁŽE umožní po svém otevření poznat život jejich příslušníků na základě osobních zkušeností. Umožní pomocí projektu ŽIVÁ… (affinita 596x)
nametests.com český – … (affinita 2x)
Národní domobrana – Národní domobrana je nezávislou, veřejně apolitickou a nadstranickou iniciativou občanů, kteří hodlají bránit svoji domovinu…. (affinita 43x)
Návrh na zákaz krajněpravicové TOP 09 a zločinecké ODS – Motto: starej Kalous s novým potěrem aneb starej hampejz s novým nátěrem … (affinita 105x)
Ne majetek církvím! – Je nerozum dávat církvím majetek, když nejsou schopny spravovat ani ten, který teď mají. Jsou stovky polorozpadlých far, o které se nikdo ne… (affinita 51x)
Nebudeme volit TOP 09 a ODS – Nebudeme volit TOP 09 a ODS… (affinita 63x)
Nechceme u nas cizi vojska. – … (affinita 251x)
Nechceme Schwarzenberga – Schwarzenberga považujeme za škůdce našim národním zájmům a odmítáme jakékoli jeho veřejné působení v ČR…. (affinita 46x)
Nechci, aby Miroslav Kalousek vládl České republice. – … (affinita 69x)
Nestydím se za svého prezidenta – Nestydíš se za svého prezidenta? Tak dej like 🙂 Miloš Zeman… (affinita 50x)
Nestydím se za svého prezidenta – Miloš Zeman byl zvolen prezidentem ČR ve svobodných demokratických volbách a my věříme, že bude jednat v zájmu všech občanů, jak na domácí p… (affinita 86x)
NEVOLÍM stranu TOP 09 !!! – Skupina pro všechny, kteří odmítají volit stranu TOP 09 s Kalouskem a Karlem Schwarzenbergem!… (affinita 73x)
Jsme pro spojení České republiky a Slovenska – Pokud někdo může chtít, aby se Slovensko připojilo k Maďarsku, je to úplný blázen. My ale myslíme racionálně a chceme dát opět dohromady dva… (affinita 130x)
Obecné pravdy – Stránka se vám líbí? I když toho moc neumíte, můžete s námi spolupracovat! Ozvěte se! … (affinita 4x)
Ostravští veteráni Pohraniční stráže. – Setkání Ostravských veteránů Pohraniční stráže… (affinita 989x)
ParlamentníListy.czwww.ParlamentniListy.cz – aktuality nejen z české politiky. Registrovaní uživatelé mohou o politicích nejen číst, ale přímo s nimi komunikov… (affinita 13x)
PhDr. Miloslav Ransdorf, CSc. – 3. místopředseda Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku – ITRE…. (affinita 66x)
Pohraniční Stráž ČSSR – Tato stránka je pro všechny, kteří byli u PS a pro jejich příznivce…… (affinita 210x)
Pomník dvou mladých sovětských letců u Velké Polomi – Pomník sovětských letců – pilot podporučík Ivan Pavlovič Kiotov a střelec Nikolaj Alexandrovič Komlov … (affinita 944x)
Miloš Zeman – prezident České republiky – Oficiální stránka Miloše Zemana – prezidenta České republiky www.zemanmilos.cz, @MZemanOficialni… (affinita 10x)
Vladimír Remek – Facebooková stránka podporovatelů Vladimíra Remka… (affinita 356x)
Skála Josef – Stránka fans PhDr. Josefa Skály, CSc. , historika, publicisty a úplně normálního člověka. S bohatými životními zkušenostmi a lidskostí… (affinita 1339x)
Miroslav Sládek – Oficiální stránka PhDr. Miroslava Sládka… (affinita 30x)
Svaz mladých komunistů Československa – Oficiální stránka Svazu mladých komunistů Československa na webu www.facebook.com… (affinita 478x)
Společnost Julia Fučíka – Společnost Julia Fučíka… (affinita 1245x)
Stanislav Grospič – Facebooková stránka voličů a podporovatelů Stanislava Grospiče… (affinita 1399x)
Stojíme za Milošem Zemanem – Podporujeme prezidenta Miloše Zemana a stojíme za ním. Žvásty pravdoláskařů a útoky médií jsou sprosté. Ať se konečně smíří, že kníže volby … (affinita 70x)
Imigranty v ČR nechceme – Účelem této stránky je sjednotit všechny slušné lidi a vlastence, kteří si uvědomují katastrofické následky probíhající arabsko-africké inva… (affinita 7x)
Росси́я – Российская Федерация – Russia – It’s for people who love and respect Russia,Russian people,nature culture , history. Thank you for your big support…. (affinita 0x)
Tomio Okamura – SPD – Oficiální stránka Tomia Okamury a jeho příznivců www.tomio.cz https://twitter.com/tomio_czhttps://www.facebook.com/hnutispdwww.tomio.cz https://twitter.com/tomio_cz https://www.facebook.com/hnutispd … (affinita 3x)
Vojska USA v Česku nechceme – … (affinita 143x)
Vojtěch Filip – Facebooková stránka voličů a podporovatelů Vojtěcha Filipa… (affinita 327x)
Miloslava Vostrá – Oficiální stránka místopředsedkyně ÚV KSČM a poslankyně Parlamentu ČR za Středočeský kraj… (affinita 203x)
Vraťte nám stát – Ukradli jste nám stát, vraťte ho zpátky!… (affinita 36x)
Zachování Benešových dekretů – Zachování Benešových dekretů … (affinita 187x)
ZÁLOŽÁCI ČSLA za krásnější budoucnost – Sdružovat nejen vojáky bývalé ČSLA, ale všechny, kteří budou mít zájem … (affinita 381x)
Miloš Zeman – Neoficiální stránka českého prezidenta Miloše Zemana. Unofficial site of Czech president.http://milos.chytrak.cz… (affinita 26x)
Miloš Zeman prezident ČR. – Dne 26.1.2013 se stal Miloš Zeman prezidentem České republiky! Jsem hrdý na svého prezidenta! Lajkujte,Sdílejte přátelům tuto stránku! Děk… (affinita 97x)
OV KSČM Znojmo – KSČM je politická strana, která se hlásí k hodnotám a tradicím pokrokového levicového hnutí…. (affinita 1963x)
ZO-mladých KSČM Prostějov – Základní organizace mladých komunistů při OV KSČM Prostějov. Předseda Zdeněk Gottwald… (affinita 929x)

Shluky stránek

Protože víme, jací uživatelé mají olajkované jaké stránky, můžeme najít i skupiny stránek, které jsou si podobnější podle lidí, kteří je mají jako oblíbené (viz postup z této studie. V našem případě byl jako threshold zvolena hodnota 0.7).

celkový pohled
celkový pohled
nacionalistický blok
nacionalistický blok
pohraničníci
pohraničníci
základní organizace KSČM a satelity
základní organizace KSČM a satelity
komunistické jádro
komunistické jádro
“zemanovci”
“zemanovci”

Facebookové skupiny

Když už jsem se věnovali tomu, jaké stránky mají oblíbné aktivní fanoušci Klubu českého pohraničí, podíval jsem se také na to, v jakých skupinách na Facebooku tito lidé jsou. Vybral jsem opět ty, kde je alespoň 10% aktivních lajkujícícíh. Výsledek ukazuje následující výpis:

Chceme socialismus ! – Skupina lidí a občanů nespokojených se současnou politickou, ekonomickou a společenskou situací v ČR, občanů, kterým se lhalo v listopadu 19…
Chceme pryč z NATO a EU – Rusko je náš opravdový přítel !!! – V současnosti stojíme na rozcestí. Máme na výběr, zda hájit společně s Ruskem morální a rodinné hodnoty našich otců a dědů, nebo se jako záp…
Zeman musí v roce 2018 znovu kandidovat. – Žádáme členy skupiny, aby při vkládání svých příspěvků,- také i průvodních textů při vkládání článků se zdrželi vulgárních vyjádření, také v…
Občané proti církevním restitucím – Tato skupina slouží jako necenzurované diskusní fórum pro všechny Čechy v republice ale i pro všechny Čechy, kteří jsou v zahraničí.Je pro …
Lidé společně proti kapitalismu – Jsme lidé co nesouhlasí se současným protilidovým systémem a jednoznačně chceme lepší spravedlivější systém….
Chceme jiné Česko… – Krize Západu, řízená migrace miliónu uprchlíků, arogance moci Bruselu a Berlína nás musí vést k obnově myšlenky po samostatném národním stát…
Bratři Mašínové jsou vrazi, ne hrdinové – Bratři Ctirad Mašín a Josef Mašín byli, jsou a budou vrazi ne hrdinové.Tohle není levicová skupina, ale vyjadření odporu proti povyšování zl…
S Kalouskem se nemluví… – Miroslav Kalousek je nejopudivějším politikem od roku 1989. Nese osobní odpovědnost za ekonomický a sociální propad minulých let. Je oním čl…
CÍRKEVNÍ RESTITUCE A PRÁVO V NAŠÍ ZEMI – Nehážeme všechny herce do jednoho pytle. Tato skupina je zaměřena na protest těch umělců, kteří sepisují petici za schválení církevních rest…
Lidé společně proti kapitalismu a za socialismus – Skupina má za cíl přiblížit skutečnost, že jediným účinným nástrojem proti kapitalismu je autentická levice, opírající se o vědecký světový …
OPRAVDOVÍ KOMUNISTÉ – V této skupině je vítán každý přiznivce marxismu – leninismu. Každý, kdo usiluje o opravdový socialismus a národní hospodářství. Každý, kdo …
Přátelé Ruska v České Republice 🙂 – Dnes je hlavně zásadně důležité aby nebyla válka, proto je nutné pomoci geopolitickým mantinelům se prolnout, propojit a pochopit, nejprve a…
VOLÍME KSČM – Facebook základna voličů Komunistické strany Čech a Moravy – Z PROGRAMU PRO BUDOUCNOST: Prosazování zákona o majetkových přiznáních pro všechny občany nad určitou výši hodnoty majetku. Prodloužení pro…
Stop předsudkům proti komunistům – Tato skupina chce prostřednictvím diskusního fóra mezi členy strany, jejími příznivci, odpůrci ale i nepřáteli odstranit předsudky proti kom…
Souhlasime s vyroky pana prezidenta Milose Zemana.http://www.petice24.com/podporujeme_prezidenta_zemana
Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované velením NATO – 1951 Já, občan lidově demokratické republiky Československé, slavnostně přísahám, že budu čestným, statečným, ukázněným a bdělým vojákem, …
Marxistická Vlastenecká Levice – Vlastenectví neznamená ani izolacionismus, ani nacionalismus…vlastenectví znamená lásku k vlasti a tradicím a historii národa…Být komuni…
Miluji Českou Republiku – Skupina je určena pro vkládání vašich nekomerčních příspěvků z České republiky. Samozřejmě můžete také přidat slušné fotky ze zahraničí, Ret…
LIDI, POJDME DO NICH!!! – !!! POZOR !!!!! Nové pravidlo pro diskutující: 1.Kdo bude urážet v diskuzi druhé dostane ban na 24.hod nasbírá dotyčný 6.banu za měsíc b…
Přátelé Ruska v České republice – Jsme neformální otevřená skupina, která čelí zfanatizovanému jednostrannému pohledu západních i českých politiků a médií proti vynucenému…
Občané proti fašismu na Ukrajině, v ČR, na celém světě. – Občané proti fašizmu!…
Zanechme předsudků vůči komunistům – Víte vůbec co dnešní komunisté chtějí? Mluvte s nimi. Možná budete mile překvapeni Členství v této skupině ani samotný její provoz nesmí bý…

Závěrem

Pokud jste dočetli až sem, gratuluji vám. Právě jste došli na konec exkurze tak trochu jiným Facebookem, než je ten běžně představovaný. Pokud teď čekáte pointu, asi se jí nedočkáte, chtěl jsem jen jednou ukázat jak také vypadá český Facebook.

A pokud jde o Jiřího Ovčáčka a jeho původní tweet? Zavřete oči, představte si sraz Klubu českého pohraničí. K pultu přistupuje Daniel Herman, pronáší první větu svého projevu a pohraničníci mu ve stoje tleskají. Jakou větu by asi musel říct? Co si o tom myslíte? Napište mi to do komentářů….

Publikováno na webu autora.


author

český sémiotik a odborník na analýzu dat ze sociálních sítí. Působí též jako vysokoškolský pedagog na Karlově univerzitě.