Největší sociální síť světa Facebook během uplynulého týdne odstranila několik stránek a skupin, které byly propojeny s bývalým poradcem prezidenta Trumpa Stephenem Bannonem. Odstraněny byly z důvodu opakovaného publikování dezinformací ohledně průběhu a výsledku amerických prezidentských voleb.

Facebook informoval, že v průběhu uplynulého týdne ze své platformy odstranil síť problematických stránek. Jejich cílem bylo publikovat a šířit množství dezinformací ohledně nedávno ukončených prezidentských voleb.

Kdo je Stephen K. Bannon?

Bannon je mezi dezinformátory známá postava. Před volbami společně s právníkem Donalda Trumpa Rudym Gulianym šířili množství neověřených informací, například ohledně syna Joe Bidena Huntera. Snažili se tak zvrátit porážku Donalda Trumpa, kterou předpovídaly téměř všechny předvolební průzkumy.

S Bannonem byly po volbách spojeny některé facebookové stránky s hashtagem “Stop the Steal”. Hlavním cílem konzervativců bylo masově šířit ničím nepodložené informace o volebním podvodu a zmanipulovaných prezidentských volbách ve prospěch demokratického kandidáta Joe Bidena.

Sedm odstraněných stránek dokázalo získat za krátký čas své existence až přes 2,5 milionu sledovatelů. Prostřednictvím nich se dokonce koordinovaly i povolební protesty v zemi a stránky podněcovaly lidi k násilí.

Ačkoli Stephen Bannon opustil Bílý dům už v roce 2017 a později byl zatčen kvůli finančním podvodům, ve své dezinformační činnosti pokračuje i nadále. Dá se očekávat, že ani zablokování jeho účtu a smazání stránek a skupin spojených s jeho jménem ho jen tak lehce nezastaví.

Překvapivá reakce Facebooku

Facebook nepatří mezi největší bojovníky proti dezinformacím a hoaxům. Profituje z placené reklamy a zejména obsahu, který polarizuje společnost a vyvolává bouřlivé diskuse ze strany uživatelů. V minulosti jeho mluvčí Andy Stone vícekrát uvedl, že Facebook začne tvrdě bojovat proti dezinformačním příspěvkům. Ve většině případů však zůstalo jen u prohlášení.

Proto i toto opatření nejpoužívanější sociální sítě třeba brát s rezervou. Konec konců to potvrdil i samotný Stone, který nedávné opatření označil za dočasné, během období amerických prezidentských voleb.

Příznivci Trumpa si začali chatovat

Stoupenci Donalda Trumpa považují blokování uživatelů, mazání příspěvků a tweetů za porušování svobody slova a akt politické cenzury. I proto se rozhodli masivně opustit tradiční platformy Facebook a Twitter a  přejít na alternativní chatovací aplikace. Z hlavních musíme zmínit zejména Parler, který se stal v USA nejstahovanější aplikací uplynulého týdne.

Populárními se staly také například platformy Newsmax, MeWe či Rumble. K masivnímu přechodu na tyto aplikace uživatele podněcují i ​​krajně pravicoví aktivisté jako Mark Levin či Maria Bartiromo.

Tyto aplikace však představují značné riziko. Jelikož jsou vlastněny konzervativci, neexistuje účinný nástroj, který by nepravdivé příspěvky kontroloval. Vlna dezinformací ohledně voleb, ale i teorie QAnon, tak dostane na těchto platformách zelenou.

Facebook stopl politickou reklamu

Kromě blokování uživatelů a stránek šířících dezinformace se Facebook rozhodl v USA minimálně o měsíc prodloužit i zákaz placených politických reklam. Událo se tak v souvislosti s nedávnými prohlášeními Donalda Trumpa, který stále odmítá přiznat svou volební porážku a dennodenně bez důkazů obviňuje Demokratickou stranu z volebního podvodu a “krádeže voleb”.

Některé celostátní televize dokonce jeho nedávný živě vysílaný projev plný dezinformací vypnuly. Dá se očekávat, že úplný zákaz placené propagace příspěvků týkajících se amerických voleb a politické reklamy bude v zemi platit až do inaugurace 46. prezidenta Joe Bidena 20. ledna 2021.

Facebook zrušil statisícové skupinu antivaxerů

Facebook rovněž zrušil soukromou skupinu s názvem „Stop Mandatory Vaccination / Vaccine Free Parenting“ měla více než 200 000 členů. Skupina podle firmy porušila  základní pravidla užívání a šířila neověřené informace. Administrátoři skupiny nebudou navíc moci znovu vytvořit podobnou skupinu.


Články vyšly původně na webu Antipropaganda.sk