Společnost Facebook stáhla oficiální stránku konspiračního teoretika Davida Ickeho. Důvodem je zveřejňování „dezinformací, které by mohly způsobit újmu na zdraví“. Icke šířil mnoho nepravdivých tvrzení týkajících se koronaviru. Například, že mobilní sítě 5G jsou spojeny s šířením viru. V jednom videu naznačil, že za virem stojí Židé.

Facebook tak pravděpodobně vyhověl výzvě kampaně, kterou spustilo Centrum pro boj s digitální nenávistí (Center for Countering Digital Hate, zkratka CCDH). Kampaň v pátek vyzvala společnosti jako Amazon, Facebook, Twitter a Google (Youtube), aby zakázaly účty Davida Ickeho. Pod výzvu se podepsaly i přední zdravotníci. Důvodem bylo právě šíření zdravotnických hoaxů. Mimo již zmíněné příklady výzva uvedla jako další příklad Ickeho tvrzení, že virus prý nelze přenést podáním rukou. I v tomto případě se jedná o dezinformaci.

Smazán byl i jeho oficiální kanál na platformě YouTube. YouTube je ve vlastnictví společnost Google.

David Icke je bývalý fotbalista a sportovní komentátor, který se v roce 1991 prohlásil „synem božím“. V roce 1991 „předpověděl“, že Británie bude brzy zničena přílivovými vlnami a zemětřeseními. Následně se zhlédl v nacistické Třetí říši a považoval za pravé Protokoly sionských mudrců. Věří, že mezidimenzionální rasa plazů, zvaná Archonové (nebo Anunnaki) unesla Zemi. Na USA prý zaútočili Ještěřané, mimozemská rasa, která dokáže měnit podobu, pronikla do vrcholné politiky a chemickými postřiky zotročuje lidstvo. Jaký je jejich cíl? Nic menšího než ovládnout celý vesmír. Tvrdí také, že mnoho významných osobností patří k babylonskému bratrstvu a tlačí lidstvo k orwellovskému globálnímu fašistickému státu nebo k novému světovému řádu, do postfaktického období, kde končí svoboda projevu.

Aeronet již není na Facebooku

Na Facebooku rovněž již nenajdete oficiální stránku dezinformačního webu Aeronet. Aeronet také smazal odkaz na Facebook na svém webu. Zda důvodem je zásah Facebooku, a nebo se jedná o reakci Aeronetu na intenzivnější boj Facebooku s dezinformacemi, se snažíme zjistit.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.