Službám Instagram a YouTube hrozí v Rusku zablokování, pokud neodstraní nebo nezablokují kompromitující fotky a videa, které poukazují na korupci mezi ruskými oligarchy a vysoce postavenými členy ruské vlády.

Začalo se to 8. února, kdy ruský opoziční lídr Alexei Navalnyj zveřejnil na svých internetový stránkách a na svém youtubovém kanálu informace o setkání Olega Děripaskyje (ruského oligarchy, který podniká v kovoprůmyslu) a Sergeje Prichoďkona (místopředsedy ruské vlády a poradce pro zahraniční politiku) , kteří se spolu setkali na jachtě v Norsku.

Zpráva byla napsána na základě fotografií a videí zveřejněných v roce 2016 na sociálním účtu běloruské ženy, která tvrdí, že měla s Děripaskou vztah. Nastya Rybková se zviditelnila v ruské televizi v roce 2017, kde diskutovala o práci v modelingové agentuře.

Rybková na svém instagramovém účtu zveřejnila fotografie a videa, na kterých byla spolu s Děripaskou na jeho jachtě. Na jedné z nich ze srpna 2016 je Děripaska v rozhovoru se Sergejem Prichďkom. Navalnyj tvrdí, že jeho investigativní pracovníci našli veřejné záznamy, podle kterých Prichoďko na Deripaskovej jachtě strávil několik dní, na kterou se dostal jeho soukromým letadlem.

Na jednom videu slyšet Děripasky, jak vysvětloval, proč jsou vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem takové napjaté.

Navalnyj zveřejnil informace o majetku Prichoďka a tvrdí, že jeho pobyt na oligarchově jachtě byl úplatkem. Děripaska obvinění označil za falešné zprávy a odmítl je. Oznámil, že využije “všechny právní možnosti” a bude bránit svou “čest a důstojnost u soudu”. V oficiálním stanovisku vyloučil jakékoliv “protiprávní jednání” a varoval média před šířením “bezohledných obvinění”.

Devátého února ruská služba RFE / RL uvedla, že dostala od Rozkomnadzora (Spolková služba pro dohled nad komunikacemi, informačními technologiemi a masovými médii) oznámení, že Navalného vyšetřování vztahů mezi Děripaskou a ruským místopředsedou vlády Sergejem Prichoďkynem obsahovalo materiál, jehož šíření v Rusku bylo zakázáno. Následně Rozkomnadzor rozhodl, že zpráva o vztahu mezi ruským magnátem a ruským vicepremiérem obsahovala zakázané informace, které nesmí být distribuovány v Rusku.

Od 15. února začali poskytovatelé internetových služeb v Rusku na základě příkazu od Rozkomnadzora blokovat přístup k internetové stránce Alexeje Navalného. Mezitím tisková agentura Interfax informovala, že Roskomnadzor naléhal i na YouTube a Instagram, aby se jeho rozhodnutí podvolily. Mají tak učinit nejpozději do středy 14. února.

Pokud by ani Navalnyj ani americké technologické firmy toto rozhodnutí neakceptovali, měli by ho splnit rusští poskytovatelé internetu.

Patnáctého února však společnost Facebook, pod kterou patří i Instagram, přistoupila na požadavky Rozkomnadzora a konkrétní příspěvky na ruském území zablokovala. YouTube společnosti Google na stejnou výzvu dosud nereagoval.

Mluvčí Facebooku potvrdila, že se společnost rozhodla splnit požadavky společnosti Roskomnadzor. “Když vlády věří, že něco na našich sítích porušuje jejich zákony, mohou kontaktovat společnosti a požádat nás o omezení přístupu k tomuto obsahu,” řekla.

Facebook podle ní přezkoumá všechny podobné žádosti vlád “ve světle místních zákonů a tam, kde to připadá v úvahu, zablokuje je”.

Navalnyj Facebook kritizoval. Instagram by se podle něj měl stydět a obvinil ho, že se podvolil “nelegální žádosti o cenzuru”.

Napsal Adam Sitko pro stránky Antipropaganda.sk


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.