Na sociálních sítích se šíří příspěvek, který naráží na slova exprezidenta Václava Klause, který omlouval prohřešky již zvoleného europoslance Filipa Turka. „Věta, kterou jsem dnes cestou sem zaslechl v médiích, zněla, že jestli Turek řekl něco v pětadvaceti letech, tak bychom se měli ptát, co dělal v pětadvaceti letech věku dnešní prezident České republiky, který byl rozvědčíkem komunistické armády. Nehájím to, co člověk hloupě řekne v pětadvaceti, říkám naprosto rezolutně, já bych to nikdy neřekl a v tomto okamžiku myslím, že je chyba, jestli to člověk někdy udělá. Ten dobový a věkový kontext berme ale na vědomí,“ obhajoval Turka a opřel se do prezidenta Petra Pavla.

Filip Turek je kritizován za to, že v minulosti inklinoval k neonacismu a obdivoval Adolfa Hitlera. V roce 2016 závodil s helmou neonacistického hnutí Zlatý Úsvit. V té době mu nebylo 25 let, ale 31 let. Ve stejném věku přál „smrt všem levičákům“ a psal o Hitlerovi jako romantikovi z Orlího hnízda. Na konci roku  2016 také napsal: „Ještě budete rádi za strejdu Adolfa a budete mne prosit, abych to uchopil do svých pověstných rukou osudu.“

Prezident Petr Pavel nikdy nebyl komunistický rozvědčík. V rozmezí let 1988 a 1991 se vzdělával v postgraduálním kurzu organizovaném 26. oddělením Zpravodajské správy Generálního štábu (tzv. Zpravodajským institutem) pro pracovníky vojenské rozvědky pro práci v zahraničí a speciální úkoly (s krycím jménem Pávek a v prvním ročníku pod krytím Vojenské akademie Antonína Zápotockého v Brně. Jak je zřejmé, vzdělání „rozvědčíka“ však dodělal až po revoluci.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.