Na facebookovém profilu exposlankyně Jany Lorencové (ANO) se začátkem února objevil dezinformační příspěvek, ve kterém se Lorencová zmiňuje o rozhovoru mezi pány Horáčkem a Drahošem, ke kterému údajně mělo dojít dva dny před volbami.

,,A je to venku.. Redaktorovi ostravského Rádia Čas se povedl usvědčující úlovek. Při návštěvě prof. Drahoše v Jablůnkově, dva dny před volbami, došlo k večernímu setkání s Michalem Horáčkem v Ostravě. Redaktorovi se podařilo nahrát rozhovor usvědčující antizemanovskou kliku ze spiknutí. Rozhovor si lze poslechnout na webu rádia. Samozřejmě, že státní média v čele s Českým rozhlasem a Českou televizí o celé kauze mlčeli a mlčí! A to přesto, že sám redaktor kontaktoval hned druhý den jejich zpravodajské redakce. A teď to hlavní. M. Horáček se ptá: …Tak doktore, jak dlouho jste domluvený s Kaldou, že to vydržíš? A prof. Drahoš odpovídá: Počítáme tak 10 až 12 měsíců. To už bude Babiš i Zeman mimo hru. Mirek by měl do té doby jít do vedení sněmovny a po mém odstoupení převezme prezidentské pravomoci. …… a rozhovor dál pokračuje. Tak tomuhle komplotu jsme naštěstí dokázali zabránit. Je neuvěřitelné jakou loutkou Kalouska je ,,božský” profesor Drahoš i státní média. Naštěstí se to na Ostravsku stačilo dostat mezi lidi a prof. právě v Ostravě utrpěl debakl. Nejsme totiž ovce!!! Teď jsme vyhráli, ale co bude za 5 let!!!??? Proto je potřeba to šířit dál, aby všichni věděli, co jsou to zač!!! Musíme se jim ubránit!!! Dorazilo mi to z velmi důvěryhodného zdroje, tak čtěte a udělejte si závěr sami, případně ověřte!” píše exposlankyně na svém facebookovém profilu.

A nyní jak je to doopravdy. Celý příspěvek paní Lorencové nedává vůbec žádný smysl a to i v případě, že by pan Drahoš vyhrál volby. Autorka mimo jiné zapomněla na fakt, že pokud by se profesor Drahoš vzdal svého mandátu, funkci prezidenta by vykonával předseda vlády a to po velmi omezenou dobu. Nové volby by se konaly do 90 dnů.

Pojďme se tedy podívat, co říká Ústava České republiky, pokud se prezident vzdá funkce nebo zemře:

 

Článek 66

Uvolní-li se úřad prezidenta republiky a nový prezident republiky ještě není zvolen nebo nesložil slib, rovněž nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát, přísluší výkon funkcí podle čl. 63 odst. 1 písm. a) až e) a h) až k) a čl. 63 odst. 2 předsedovi vlády. Předsedovi Poslanecké sněmovny přísluší v době, kdy předseda vlády vykonává vymezené funkce prezidenta republiky výkon funkcí prezidenta republiky podle čl. 62 písm. a) až e) a k) a dále čl. 63 odst. 1 písm. f), jde-li o vyhlášení voleb do Senátu; uvolní-li se úřad prezidenta republiky v době, kdy je Poslanecká sněmovna rozpuštěna, přísluší výkon těchto funkcí předsedovi Senátu, kterému též přísluší v době, kdy předseda vlády vykonává vymezené funkce prezidenta republiky, výkon funkce prezidenta republiky podle čl. 63 odst. 1 písm. f), jde-li o vyhlášení voleb do Poslanecké sněmovny.

Článek 56


Uvolní-li se úřad prezidenta republiky, koná se volba prezidenta republiky  do devadesáti dnů.

Jak jsem již napsal, že se někdo vzdá funkce kvůli 90 dnům je samo o sobě hloupost. Nehledě na fakt, že by Miroslav Kalousek jako předseda sněmovny téměř o ničem za prezidenta nerozhodoval.

Další věc, kterou paní Lorencová nevzala v úvahu je ta, že  TOP 09 má ve sněmovně 7 mandátů a těžko by si tak dosadila svého zástupce do čela sněmovny. Předsedou TOP 09 je navíc Jiří Pospíšil a určitě by si takovou funkci nárokoval, pokud by byla TOP09 nabídnuta. Miroslav Kalousek se funkce předsedy strany vzdal. Tudíž je nemožné, aby Miroslav Kalousek za 10 až 12 měsíců převzal funkci prezidenta.

Na stránkách rádia žádný takový rozhovor samozřejmě není. Zcela pochopitelně. Kdyby redakce Rádia Čas (jedná se o soukromou stanici) takový záznam rozhovoru měla, určitě by ho ve svém vysílání zveřejnila sama a nepodstrkovala by ho České televizi nebo veřejnoprávnímu rozhlasu. Jedná se tedy o absolutní blud a je zvláštní, že exposlankyně, ačkoliv 4 roky pracovala ve sněmovně, nezná naši ústavu a mechanismy volby předsedy sněmovny.

Exposlankyně Lorencová pravděpodobně převzala tyto “informace” z ezoterického dezinformačního serveru Tadesco. Je těžko pochopitelné, že exposlankyně věří informacím z webu, podle kterého byly například volby zmanipulovány (bez důkazů) a správně je vyhrála SPD, který se zmiňuje o levných letenkách díky práškování lidí chemtrails, nebo o mimozemské invazi na naši planetu.

Aktualizace 4. 2. 2018: Reakce rádia Čas na zprávu šířenou mj. Janou Lorencovou.

Na Radio Čas se obrátil i Robin Suchánek a dostal tuto odpověď:

Napsal: Tadeáš Kucharič

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.