Podle portálu APPlyzer, který analyzuje trh s mobilními aplikacemi, je FaceApp celosvětově jednou z nejstahovanějších aplikací v operačním systému iOS od společnosti Apple, tak v operačním systémem Android od společnosti Google. Podle portálu ji stáhne více jak 700 000 lidí denně.

Problém ovšem je, že tvůrci aplikace si od vás žádají mnohem více práv, než potřebují na to, aby nástroj fungoval. Aplikace má např. přístup k historii vašeho webového prohlížeče a ke kameře či fotografiím, které s ní sdílíte. Z fotografie lze pak například lehce zjistit kde byla pořízena. Podle Všeobecných podmínek pro ochranu soukromí , dáváte této firmě souhlas, aby s vašimi fotografiemi dělala úplně cokoliv, kdykoliv a bez možnosti zrušení souhlasu, či vymazání.

Vaše tvář se tak může ocitnout například v reklamní kampani na ruskou vodku. V horším případě se ovšem může stát, že si zahrajete, bez vašeho vědomí, v nějakém Deepfake videu.

Začátkem roku se provalil skandál s populární aplikaci na úschovu fotografií Ever, která používala uživatelské fotografie pro vývoj aplikace rozpoznávající obličeje. Software pak společnost nabízela k prodeji silovým a represivním složkám. Nejde o ojedinělý případ. I IBM využívala fotografie ze služby Flickr na vylepšování svého softwaru pro rozpoznávání obličejů bez souhlasu jejich majitelů.

Pokud se tvůrci aplikace rozhodnou svůj produkt prodat, data které dosud nasbírali, budou součástí balíku. Data se tak mohou dostat do rukou například čínských úřadů, nebo zemí pěti očí (USA, Austrálie, Kanada, Nový Zéland, Velká Británie) které masové sledování lidí běžně provádějí.

Obavy jsou namístě i podle Jakuba Jandy z thinktanku Evropské hodnoty. „Podléhá ruským zákonům a musí spolupracovat s FSB. Totéž, co Huawei v případě Číny,“ popsal serveru Forum24. Podobně mluví i německý pověřenec pro ochranu dat Ulrich Kelber. „Je jen málo známo o tom, kdo za tou aplikací stojí, a to je velmi znepokojivé,“ citoval jej deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Ruská firma Wireless Lab, která „FaceApp“ provozuje, nicméně tvrdí, že veškerá data po 48 hodinách maže.

Zdroje: Infosecurity.sk a Forum24


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com