A zase ten Aeronet. 28. února vydal Aeronet článek, podle kterého smrt slovenského novináře Jána Kuciaka naplánoval neziskový sektor. Článek také operuje s jménem Marcello Fabiani. O hyenismu Aeronetu jsme psali už v předchozím článku

„Naše redakce získala před dvěma hodinami informaci, že na Slovensko dorazila pravá ruka George Sorose, Marcello Fabiani. Je to jeden z architektů Oranžové revoluce na Ukrajině v roce 2004. Tajemný Marcello se objevuje všude tam, kde padají vlády a režimy, naše redakce chystá ve spolupráci exkluzivní článek o tomto člověku, který jezdí po světě a pomáhá koordinovat facebookové crowd eventy v ulicích, naposledy minulý měsíc organizoval v Moskvě a v Petrohradu demonstrace Alexeje Navalného. Robert Fico a Robert Kaliňák stojí proti člověku, který je profesionální prodlouženou rukou George Sorose na svrhávání režimů a vlád.“

Při hlubším zkoumání však je nejvýše pravděpodobné, že někdo, jako Marcello Fabiani, vůbec neexistuje. „Internetová zmínka o tomto domnělém muži se však objevila až ve středu minulý týden, kdy dezinformační web s odkazy na Rusko Aeronet.cz napsal, že redakce “získala informaci, že na Slovensko dorazila pravá ruka George Sorose, Marcello Fabiani”,“ došel k závěru Etrend.sk. Tedy, nějaký Marcello Fabiani jistě existuje, ale nejedná se o žádnou prominentní osobu. Při hledání na Googlu nic. Google nás dovedl tak maximálně k fotogalerii jakéhosi Marcella Fabianiho, na které však nemá vůbec nic.

Při hledání na Wikipediích, a to v různých jazykových mutacích, nic. Při hledání na Facebooku najdeme jen obyčejné lidi, kteří se vesměs nezajímají vůbec o politiku nebo se jedná FAKE účty.
Nedalo nám to, a existenci osoby Marcella Fabaniho jsme si ověřovali i u slovenské pobočky Open Society Found. Vycházíme totiž z logické pointy. Pokud by taková osoba existovala a měla napojení na podnikatele George Sorose a nacházela na Slovensku, jistě by požádala o zprostředkování ubytování nebo kontaktů tuto nadaci, kterou George Soros založil. Odpověď? „Děkuji pěkně za mail. To jsme dopadli, když si už potřebujeme prověřovat i takovou otázku, ale úplně chápu. Jméno, na které se ptáte, jsme si poprvé přečetli na webu aeronet.cz,“ napsala tisková mluvčí slovenské pobočky OSF.

Kdo tedy stojí za Aeronetem a jde mu důvěřovat? „Redakce webu není známá. Šéfredaktor vystupuje pod přezdívkou Vedoucí kolotoče nebo VK a má svůj program také na alternativním Svobodném rádiu. Většina textů není podepsaná vůbec. Své příspěvky zde ale občas publikují i regionální politici KSČM, nejčastěji člen Krajského výboru KSČM Plzeňského kraje Petr Cvalín. Oficiálně by měl být web financován pouze z finančních darů. Články jsou často nepodložené důvěryhodnými zdroji (pokud jsou vůbec zdroje uvedeny). Názorové články splývají se články „zpravodajskými“. Často bývají doplněny úryvky z vysílání RT. V roce 2014 česká kontrarozvědka BIS Aeronet označila za zdroj nebezpečné proruské propagandy,“ píše se v analýze. Server Konspiratori.sk hodnotí Aeronet.cz jako 5. nejméně důvěryhodný server v Česku a na Slovensku.

Závěr? Politicky prominentní osoba Marcello Fabiani zřejmě neexistuje.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.