Bývalá konzulka ilegálního Doněckého konzulátu v Ostravě Nela Lisková v pátek 19. 7. publikovala na svém profilu příspěvek, který přežvýkává staré výmysly a lži o prezidentském kandidátovi Jiřím Drahošovi. Její výtvor v cílové skupině vlastenců zafungoval výborně a má momentálně přes 1700 sdílení.

Lisková se v příspěvku vysmívá hrozbě žaloby za šíření poplašné zprávy, která mohla podle právníků být podána na lidi šířící prokazatelné lži a dezinformace. Dezinformátoři se těmito vymyšlenými informacemi se snažili pomluvit jednoho kandidáta ve prospěch jiného. Podrobněji to rozebírá článek Českého rozhlasu.

Dezinformace šířily hlavně kruhy nakloněné kandidátu Zemanovi jak ve volbách v roce 2013 tak loni. Nechvalně známý je celostránkový lživý inzerát v Blesku, který podával bývalý důstojník StB Vladimír Zavadil. Na druhou stranu mířilo třeba prohlášení brněnského zastupitele Svatopluka Bartíka před volbami v roce 2018, že Zeman má rakovinu, soud ohledně tohoto výroku stále probíhá.

Jiří Drahoš třeba v tomto rozhovoru z 8. července letošního roku řekl, že kandidaturu na příští prezidentskou volbu zváží, ale paní Lisková má zjevně lepší informace, když říká, že už kandidaturu potvrdil. A nebo si vymýšlí.

Lisková se dále věnuje tomu, že Drahoš byl členem Římského klubu, který se někteří dezinformátoři snažili vykreslit jako skupinu zednářů nebo skupinu organizující spiknutí. Že tomu tak není dokazuje článek, který mimo jiné pojednává o tom, že Miloš Zeman onen klub v tehdejší Československé republice zakládal. Doporučuji také k přečtení článek Jana Cempera, který se Drahošovým údajným zednářstvím a Římským klubem zabývá.

Lisková potom přejde do fantasmagorických lží, že Jiří Drahoš je členem Muslimského bratrstva, což samozřejmě není pravda. Stejně tak jsou vymyšlené údaje o financování prezidentské kampaně. Text Liskové je slovo od slova přepsaný text dávno odhaleného hoaxu, který šířil farmář Stanislav Sekanina z Újezdu u Boskovic. Ten informace nalezl v mailu, nijak je neověřoval a šířil dál. Když byl kontaktován novináři vzmohl se jen na výmluvy ‘Ale ono na každým šprochu pravdy trochu. Ti lidé by si nevymysleli nic špatného’. Celou kauzu si můžete přečíst v článku, který celou řadu dezinformací zaměřených na Jiřího Drahoše rozebírá.

Nela Lisková se ještě snaží dát svému příspěvku zdání věrohodnosti. Odkazuje přitom na Wikileaks, který se však jen krátce věnuje bývalému členství Drahoše v Římském klubu. O Muslimském bratrstvu a nebo údajných skrytých výdajích na kampaň se tam nic nepíše.