Evropu zavalila dezinformace o tom, že se Finsko chystá zavést čtyřdenní pracovní týden a šestihodinovou pracovní dobu. Ve skutečnosti je případ ukázkou toho, jak je možné nafouknout nějaký citát z oslavy strany do obludných rozměrů.

České zpravodajské weby včera přinesly šokující zprávu. „Do práce jen na šest hodin, čtyři dny v týdnu, navrhuje finská premiérka,“ píší Novinky.cz. „Čtyři dny práce stačí, budeme šťastnější, chce změnu premiérka Finska,“ píše Idnes.cz. „Finská premiérka je ochotná lidem prodloužit víkend. Chce, aby měli čas na blízké a koníčky,“ píše web E15.cz. Nutno dodat, že české zpravodajské weby se odvolávají na evropské agentury.

Světlo do celé věci vnesl finský web News Now Finland, který dokonce přestal na okamžik fungovat kvůli návalu čtenářů. Jak tedy celý příběh vznikl?

V srpnu 2019 se v Turku konala oslava 120. výročí vzniku finské sociálnědemokratické strany SDP. Mezi účastníky byla i Sanna Marin – v té době ještě ministryně dopravy, nyní premiérka země. V rámci oslavy se konala i neformální tisková konference. List News Now Finland upozorňuje, že celé setkání bylo spíše o oslavě strany než o vládním programu. Sanna Marin v rámci diskuze přednesla myšlenku, že finská produktivita by mohla těžit buď ze čtyřdenního pracovního týdne nebo ze šestihodinového pracovního dne, nikdy nenavrhovala oboje. Protože se jednalo spíše o myšlenku v rámci diskuze, zde by také mohl příběh skončit. Neskončil.

Čtyři měsíce na to se příběhu ujal rakouský zpravodajský web Kontrast. V tomto článku byl citát ještě poměrně přesný. Problém nastal 2. ledna letošního roku. To web Neweurope.eu publikoval článek s nadpisem „Finská premiérka Marin požaduje čtyřdenní pracovní týden a šestihodinový pracovní den.“ Kromě zavádějícího titulku se článek snaží nabudit dojem, že se jedná o iniciativu, kterou oznámila poté, co se stala premiérkou. Právě tento článek spustil vlnu dezinformací. Příběh se odtud dostal do spárů senzacechtivého The Guardian nebo na titulní stranu deníku Independent. Ve skutečnosti zavedení zkrácené pracovní doby není v programu vlády a podle webu News Now Finland není ani nic takového na pořadu dne.

Je ovšem pravdou, že s nápadem zkrátit pracovní týden experimentují někteří finští zaměstnavatelé. Nejedná se ovšem o státem řízený proces.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.