Stále se šíří dezinformace, že o odebrání povolení k aplikaci vakcíny Vaxzevria vydala EU. Například Jindřich Rajchl nebo Jana Zwyrtek Hamplová naznačují, že vakcína Vaxzevria společnosti AstraZeneca byla stažena, protože byla nebezpečná. To však není pravda.

Evropská komise v březnu 2024 oznámila, že „na žádost držitele“ zahájila řízení o zrušení registrace vakcíny Vaxzevria, kterou společnost AstraZeneca vyvinula společně s vědci z Oxfordské univerzity. Dne 7. května 2024 vydala EMA oznámení, že vakcína Vaxzevria již nebude v Evropské unii povolena. Na webových stránkách EMA je uvedeno, že registrace přípravku Vaxzevria „byla zrušena na žádost držitele rozhodnutí o registraci“.

Zástupkyně EMA agentuře AFP potvrdila, že o stažení požádala sama společnost AstraZeneca. „Společnost AstraZeneca oznámila Evropské komisi své rozhodnutí trvale ukončit uvádění přípravku na trh z obchodních důvodů,“ uvedla zástupkyně EMA v e-mailu z 13. května 2024. „Jedná se o dobrovolné rozhodnutí, které může společnost učinit jednostranně, ale pro legální stažení registrace z trhu EU je třeba dodržet určitý proces.“

Dále upřesnila, že „poměr přínosů a rizik vakcíny byl pozitivní“ a že „rozhodnutí společnosti stáhnout vakcínu je čistě obchodní“. To AFP potvrdila i mluvčí společnosti AstraZeneca Fiona Cookson. „Stažení iniciovala společnost AstraZeneca, nikoliv EMA, a to z důvodu nedostatečné poptávky způsobené příchodem vakcín proti novějším variantám covidu,“ uvedla mluvčí v e-mailu z 15. května 2024.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.