Komisařka Evropské unie pro digitální ekonomiku Mariya Gabrielová informovala, že chystá představit komplexní plán boje proti současnému fenoménu „fake news.“ Na souboru těchto opatření se výrazně podíleli experti z technologického sektoru ze Sillicon Valley, akademici a novináři. Potřebu přijetí nových pravidel vysvětlila tím, že „falešné zprávy se šíří alarmujícím tempem”. Vážně ohrožují reputaci tradičních médií, poctivé žurnalistiky a naše demokratické hodnoty.“ Bližší informace o konkrétních opatřeních v chystané legislativě zatím nejsou dostupné. Euobserver zatím píše, že detailní opatření by měla být komisi představena na jaře.
Šíření dezinformací a falešných zpráv je však velmi komplexní problém. Média, která je zveřejňují, totiž nevykonávají ilegální činnost. Mnozí kritici proto upozorňují na možnou cenzuru a ohrožení svobody slova. V listopadu se proto začaly na toto téma veřejné konzultace. Jejich výsledek by měl být znám koncem února a Evropská komise by ho měla při přípravě legislativy zohlednit.
Samostatnou iniciativu připravuje i francouzský prezident Emmanuel Macron. Ještě začátkem ledna ohlásil, že pracuje na zákonu, díky kterému budou mít tajné služby pravomoc během volebního období mazat hoaxy či dokonce úplně zablokovat kontroverzní weby.
„Pokud chceme ochránit liberální demokracii, musíme být silní a určit si jasná pravidla,“ tvrdí Macron podobně jako Gabrielová.
CSA (Conseil supérieur de l’audiovisuel), francouzská instituce jejímž úkolem je právě kontrola a případná regulace mediálního obsahu, bude podle prezidenta pověřena bojovat proti „jakémukoli pokusu o destabilizaci“. Zmíněné byly hlavně televizní stanice a internetová média financovaná zahraničními vládami, jakož to i tisíce falešných účtů na sociálních sítích. Podle nového zákona by na internetových stránkách muselo být napsáno kdo je financuje a byl by také vytvořen finanční limit na reklamu týkající se voleb.
Pokud jde o falešné zprávy zveřejněné během volebních období, mohlo by předběžné opatření soudu na základě zrychlené žaloby umožnit orgánům, aby tento obsah byl odstraněn nebo byla dokonce zablokována celá internetová stránka.
Chystaná legislativa by zároveň měla zpřehlednit financování serverů, který publikují zavádějící a klamavé informace.