Vlna kritiky se snesla na vládu, prezidenta Petra Pavla a první dámu Evu Pavlovou za to, že navrhují, aby pobírala plat 95 tisíc Kč. Role první dámy totiž není dosud zákonem upravena a protějšek prezidenta funkci vykonává bez nároku na honorář. Kritici však také správně upozorňují, že základní plat prezidenta je 341 200 korun a dalších 317 500 korun získá měsíčně na paušálních náhradách. Právě náhrady jdou použít i pro „první dámu“.

Zavádějící je však srovnávat záležitost s ženou Miloše Zemana Ivanou Zemanovou. O to se pokusil například poslanec ANO Martin Kolovratník. „Dokážete si představit, kdyby s tímto návrhem přišel někdo za působení prezidenta Miloše Zemana? Jak by to asi vypadalo? Panečku, to by byla mela!“ napsal. Faktem ovšem je, že Ivana Zemanová se držela po dobu výkonu funkce prezidenta Zemana spíše v ústranní, zatímco Eva Pavlová nedefinovanou funkci vykonává „na plný úvazek“. Z webových stránek je zřejmé, že Eva Pavlová má program opravdu nabitý.

Faktem ovšem je, že v době, kdy stát razí politiku úspor a například zaměstnanci českých soudů pobírají nedůstojně nízké platy, je devadesátitisícový příjem první dámy zbytečným dráždidlem. Prezident se však brání, že nežádal o peníze navíc, ale o tuto částku měla být snížena náhrada. “Nikdy jsem nežádal navýšení finančních prostředků, naopak můj návrh zněl, aby část mých náhrad byla snížena a převedena na manželku tak, aby mohla plnohodnotně vykonávat svoji práci a nebyla závislá na manželovi,“ prohlásil prezident Petr Pavel. „Zároveň není správné, aby doba, kterou první dáma stráví službou, nebyla započítána do důchodu, aby jí nebylo hrazeno zdravotní a sociální pojištění. To je nefér a to jsem chtěl napravit,“ dodal.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.