Česká mutace ruského zpravodajského webu Sputnik* zveřejnila 25.11.2020 zprávu o tom, že Evropská léková agentura zahájila jednání s výrobcem vakcíny Sputnik V. Z ní by se mohlo zdát, že EU ze své vůle začala jednat s Rusy o dodávkách. Leč není tomu tak a pravda je jako obvykle trochu jinde…

V článku, který najdete zde, se můžete dočíst následující: “Evropská léková agentura (EMA) zahájila jednání s výrobcem ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik V, sdělil pro Sputnik oficiální zástupce Evropské komise.” Podobná zpráva se objevila například v italské mutaci Sputnik news.

A tak to zas jednou vypadá, že Evropa s prosíkem míří za vyspělou ruskou technologií a proto žádá o dodávky v tomto případě vakcíny. Realita je – jak už to bývá – trochu jinde. Pravdou je, že výrobci vakcíny Sputnik kontaktovali Evropskou lékovou agenturu (EMA). Nežádali o autorizaci, ale jsou s agenturou v kontaktu. Komise přitom nemá o této vakcíně žádné údaje – nebyly dodány. Mluvčí Evropské komise o tom mluví třeba zde.

A teď se pojďme vrátit na zem. Realita je taková, že vakcínu proti COVIDu bude mít Česká republika dřív a levněji díky EU, protože Evropská Unie předplatila stovky milionů dávek u farmaceutických společností, které jsou ve vývoji vakcíny nejdál a zároveň tím podpořila vývoj a testováním které jsou velmi drahé. Evropská komise se zcela konkrétně obrátila na společnosti BioNTech a Pfizer. Jedná však i s dalšími pěti výrobci. Česko má ve společné dohodě států Evropské unie objednánu vakcínu proti covidu-19 od tří výrobců pro 5,5 milionu obyvatel.
“Vakcíny pro dalších až 10,6 milionu obyvatel jsou v záloze od dalších výrobců. Měli bychom jí tak mít až pro 16 milionů lidí, což je více než je obyvatel ČR. Je to přístup, ke kterému přistoupily i další země,” řekl serveru iRozhlas.cz 23.11.2020 ministr zdravotnictví Blatný. Nejdříve by jí měli obdržet senioři, zdravotníci a další nezbytné profese. Mělo být hrazené z veřejného zdravotního pojištění a bude dobrovolné. Realistické odhady hovoří o tom, že by pro většinu z nás měla být dostupná v průběhu příštího roku.

*Sputnik je ruská zpravodajská agentura, internetový portál a rádiový rozhlas provozovaný ruskou státní tiskovou agenturou Rusko dnes.


contributor