Málo slušných slov se hledá pro status Erika Besta na adresu předsedy KDU-ČSL Marka Výborného. Erik Best se v statusu na sociální síti vysmál Výborného důvodu pro odchod z čela lidovců. „Marek Výborný a jeho nedoprovázené děti. Smutné. Kde je Michaela Šojdrová, když ji potřebujete?“ napsal na Facebook. Připomeňme, že Marek Výborný končí z osobních důvodů. V září mu náhle zemřela manželka na srdeční selhání. Výborný má tři děti, právě jejich péči se chce nyní více věnovat. Výrok je o to zarážející, že je od nositele státního vyznamenání.

Připomeňme si tedy, kdo to Erik Best je. Počátkem roku 2013 dostal Best během prvního kola prezidentské kampaně za úkol od FTV Prima, jež přenášela duel s kandidáty, vyzkoušet během přímého přenosu kandidáty Miloše Zemana a Jana Fischera ze znalostí angličtiny a ruštiny. Dne 28. 10. 2018 udělil prezident České republiky Eriku Bestovi za zásluhy o stát Medaili Za zásluhy I. stupně. Deník N v souvislosti s vyznamenáním uvedl, že důvodem k ocenění od prezidenta Miloše Zemana mohly být Bestovy kritické komentáře ke kauze společnosti OKD a vůči podnikateli Zdeňku Bakalovi, v souladu s postojem prezidentovým. Nejpozději od roku 2013 vystupoval rovněž velmi kriticky vůči České televizi. O tom, že jeho kritika kulhá na obě nohy už náš web psal zde.

Publicista Erik Best také rád pálí od pasu a ve svých statusech a článcích píše nepravdy. Městský soud v Praze rozhodl o stažení Bestova článku o tom, že vlivný advokát Radek Pokorný, přítel bývalého premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky, lobboval za zrušení tendru na mýtný systém ve prospěch firmy Kapsch.E

Erik Best v minulosti na svém facebookovém profilu publikoval například i komentář Andrewa Rosenthala z prosince 1990 pro NewYork Times ohledně cesty George Bushe do Prahy. Best k tomu dodává: „Už je po pohřbu, tak snad lze beztrestně napsat, že George Bush st. přijel do Prahy 17. 11. 1990 převážně proto, aby získal Havlovu podporu pro válku v Zálivu. Psaly o tom tehdy New York Times.“

Jak je to doopravdy poznamenal mediální analytik, publicista a vysokoškolský pedagog působící na FSV UK Milan Šmíd. „Typický Erik Best, který se nám snaží vnutit interpretaci interpretace. Neboť to, co napsal Rosenthal (nikoli NYT, ale konkrétní redaktor), byla již interpretace události určená pro americké publikum. Je dobré si přečíst oba projevy – ve Federálním shromáždění a na Václaváku. Perský záliv zde byl zmiňován vždy jen na okraji a jako ilustrace tvrzení, že je třeba hájit svobodu i po skončení studené války. Erik Best bere za hotovou věc něco, co napsal reportér, nikoli to, co bylo skutečně řečeno. O kvalitě reportéra NYT pak svědčí i to, že nevěděl, že už jsme si v červnu 1990 zvolili svobodně parlament – viz věta: Mr. Bush told the Federal Assembly, which is still not an elected body. Právě z uvedených důvodů nemohu mít důvěru v žurnalistiku Erika Besta. Nedivím se, že patří mezi lidi, kteří věří konspiračním teoriím a bohužel je také – při aplikaci na české poměry – rozšiřuje,“ poznamenal Milan Šmíd.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.