Umělá inteligence je často využívána pro tvorbu falešných článků, fotografií i videí. V některých případech však může i pomoci. Představíme některé užitečné nástroje na bázi umělé inteligence.
Tento bezplatný nástroj pro novináře od Googlu založený na umělé inteligenci je výborným pomocníkem, když potřebujete přepsat mluvený projev do psaného textu. Stačí nahrát požadovaný video nebo zvukový soubor, který předtím určil jazyk záznamu (to je důležité pro správný přepis), a program automaticky vytvoří textový soubor s rozdělením řeči podle načasování. Kromě toho bude na straně uvedeno, kteří lidé jsou v dokumentu nejčastěji zmiňováni a také které organizace nebo místa jsou citována. Ale to není vše! Také na tomto webu můžete nahrávat objemné dokumenty a transformovat je na tabulky pro analýzu informací.
NoteGPT
Dalším nástrojem, který pomáhá ověřovatelům faktů pracovat s texty, je NoteGPT, který vám umožní rychle převést video z YouTube na text, vytvořit jeho shrnutí a dokonce odpovědět na vaše otázky týkající se videa. V bezplatné verzi jsou možnosti poměrně omezené, ale pedagogové, kteří se zaregistrují pomocí školní e-mailové adresy, mají po určitou dobu bezplatný přístup.
Deepl
Profesionální překladatelské nástroje jsou pro ověřování faktů nesmírně důležité. I když máme všichni přístup k Překladači Google, umělá inteligence výrazně vylepšila překladatelské služby, díky čemuž jsou přesnější, vícejazyčné a schopné upravovat překlady pomocí umělé inteligence. Jedním z takových nástrojů je Deepl. Lze jej používat zdarma, ale s omezením množství textu k překladu za den. Deepl umožňuje nahrávat dokumenty pro automatický překlad ve formátu PDF. K dispozici je také funkce Deepl Write, která vám pomůže přepsat text nebo navrhnout další možnosti z AI. Můžete dokonce nadiktovat text pomocí hlasového záznamníku a požádat program o jeho překlad.
Dalším užitečným nástrojem od Googlu je vyhledávač pro vyvrácení – Google Fact Check Explorer. Pomocí tohoto nástroje můžete zkontrolovat, zda jiné organizace pro ověřování faktů již na toto téma nenapsaly vyvrácení, ve kterých zemích byl tento padělek rozšířen atd. Vyvrácení můžete hledat na konkrétním webu – například na webu StopFake.org, nebo se podívat, jaké padělky o Ukrajině se v poslední době rozšířily do zahraničí.
Existuje poměrně málo nástrojů poháněných umělou inteligencí, které pomáhají sledovat šíření dezinformací napříč platformami. Například StopFake k tomu při své práci aktivně využívá platformu Osavul. Existují také volně dostupné nástroje vyvinuté univerzitami, jako je Hamilton 2.0 Dashboard. Jedná se o projekt Aliance pro bezpečnost demokracie při German Marshall Fund Spojených států. Monitoruje a poskytuje souhrnnou analýzu narativů a témat propagovaných ruskými, čínskými a íránskými vládními úředníky a státními médii na X, Telegramu, YouTube, Facebooku, Instagramu, TikToku, na státních zpravodajských webech a v oficiálních tiskových zprávách a přepisech zveřejňovaných jejich ministerstvy zahraničí. Na platformě můžete vyhledávat podle klíčových slov, prohlášení, událostí, prohlížet si kontext kolem určitých příběhů, včetně hashtagů, adres URL a interakcí s jinými účty. To je důležité pro pochopení toho, jak se dezinformace šíří a jaké kanály se k tomu používají.
Domain Digger
Při analýze informací také vždy věnujeme pozornost tomu, kde se poprvé objevily. Zejména pokud se jedná o nějakou pochybnou stránku, pak je nutné zkontrolovat informace, kde byla zaregistrována, kdy a zda s ní souvisejí další stránky. Nástroj Domain Digger je pohodlný, protože okamžitě shromažďuje data z jiných platforem, které jsou již známy ověřovatelům faktů, jako je Whois, na jednom místě.
Téma deepfakes (technologie využívající umělou inteligenci k vytváření falešných videí, zvuku nebo obrázků, které vypadají realisticky) a jejich vyvracení si samozřejmě zaslouží samostatný článek. Pokud se však budeme bavit o 10 nejlepších nástrojích AI pro ověřování faktů, pak by mezi nimi měl být nástroj pro analýzu deepfakes. Ověření tohoto typu padělku by mělo být samozřejmě kombinované – nejen použití nástrojů, ale mělo by zde být také vaše vlastní pozorování různých pochybných detailů ve videu. Pokud však můžete nabídnout jednoduchého pomocníka pro kontrolu padělků videa, pak je Deepfake-o-meter právě pro to. Automaticky analyzuje obsah na známky manipulace pomocí různých metod.
Zdroj: StopFake