Stát spustil mobilní aplikaci „eDoklady“, která umožňuje si nahrát občanský průkaz do mobilu. Tato možnost se však stala okamžitě terčem dezinformací. Například Lenka Tarabová na Facebooku tvrdí, že při ztrátě nebo odcizení mobilního telefonu máte velký problém. Ve skutečnosti však zůstává v platnosti plastová kartička a tak není problém se dále prokazovat tímto dokladem. Zároveň samozřejmě aplikace není spojená s jedním mobilním telefonem a lze si ji nahrát do kteréhokoliv telefonu.

„Po spuštění aplikace elektronických dokladů bude stále možné se prokazovat plastovým občanským průkazem. V tomto ohledu jsou eDoklady pouhou elektronickou kopií fyzických dokladů. To platí i v případě platnosti plastového průkazu – jakmile vyprší, elektronická verze z mobilní aplikace automaticky zmizí,“ píše Aktuálně.cz.

Nesmyslem také je, že k prokazování totožnosti budou potřeba data. „Při prokazování totožnosti ověřovateli s mobilní aplikací se využívá pouze technologie Bluetooth, a to k propojení s zařízením uživatele. V tu chvíli není připojení k internetu třeba. Naopak nutný je při registraci,“ doplňuje Aktuálně.cz.

Problém je, že prokazovat totožnost budete moci s aplikací až od 1. července 2024. Od 20. ledna 2024 můžete eDoklady využívat při osobním jednání s ústředními správními úřady, to jsou zejména ministerstva. Následně se od 1. července 2024 připojí další státní orgány jako policie a soudy. A nakonec od 1. ledna 2025 budou elektronické doklady přijímat i zbylé orgány veřejné moci a soukromé osoby, které mají právně danou povinnost ověřovat něčí totožnost či jiný osobní údaj. Sem spadá například pošta, zdravotní pojišťovny a školy.

Našli se i lidé, kteří vidí za aplikací čipování lidí nebo digitální koncentrák.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.