Na sociálních sítích se objevují výzvy, že my jako „fack-checkeři“ bychom se měli postavit lžím, které vypouštěla Džamila Stehlíková ve vztahu k zdravotním stavu Andreje Babiše mladšího. Ta ho shledala v roce 2021 zdravým. Faktem je, že aktuální posudky připouští, že Andrej Babiš mladší je nemocný. Avšak je zaléčený.

V tomto ohledu se tedy Stehlíková dopustila manipulace a její posudek zřejmě nebyl přesný. Podobně se nepravdivě vyjadřovala i ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana, ačkoliv k lékařským zprávám neměla přístup. Na stranu druhou to však Andreji Babišovi v kauze Čapí hnízdo příliš nepomůže. Jeho syn je totiž hodnocený jako zaléčený, může se účastnit soudu a jeho stav je hodnocen tak, že si je zcela vědom toho co říká.

„Z psychologického hlediska nebyly aktuálně u posuzovaného zjištěny žádné znaky, které by svědčily pro aktuální přítomnost psychického onemocnění v pravém slova smyslu, floridních psychických fenoménů. Z psychologického pohledu aktuální stav: nebyly přítomny znaky, které by svědčily o přítomnosti halucinací a bludů,“ řekla u soudu psycholožka Jindřiška Záhorská. „Na základě znaků, které jsou uvedeny ve znaleckém posudku, tak jsem uzavírala, že převažují faktory, které podporují specifickou věrohodnost a z forenzně-psychologického hlediska lze hodnotit specifickou věrohodnost jako nenarušenou,“ doplnila. „Aktuálně je posuzovaný ve velmi dobrém stavu. Schizofrenní proces byl prokázán, ale nyní je zaléčen, což má několik důvodů. Není patrná chronifikace,“ zhodnotila stav Andreje Babiše mladšího psychiatrička Gabriela Leblová.

Faktem tedy je, že Stehlíková zřejmě vytvořila zaujatý znalecký posudek. Zároveň ovšem Andrej Babiš mladší je momentálně zcela zaléčený a psychická nemoc se u něj neprojevuje. Z tohoto důvodu zřejmě bude soud hodnotit jeho výpovědi jako zcela důvěryhodné.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.