Tisíce sdílení má na Facebooku video, které má upozorňovat na dvojí kvalitu potravin a to konkrétně vajec. Video Michala Vernera s názvem „Je to možné?“ ukazuje sklad s vajíčky, který podle všeho se má nacházet v České republice. Kdy a kde bylo video natočeno, se však z videa nedozvíme. Bohužel ani v originálním videu na TikToku. Muž na videu ukazuje nejprve slepičí vejce, které jsou podle jeho slov určené do Německa. Ty jsou čisté a zabalené v plastových platech. Následně ukazuje vajíčka údajně pro ČR, která jsou zabalená v papírových platech a jsou potřísněná slepičím trusem a peřím.

Nejprve tedy, co nevíme. Není známo, kdy, kde a kdo video skutečně natočil. Nejde tedy ověřit, zda tvrzení o tom kam vajíčka byla určena jsou pravdivá. Nedozvíme se ani cenu, za kterou jsou vejce prodávána. Faktem je, že i vejce určená na český trh se čistí štětcem na dopravníku a v sušičce (10-20 vteřin). Ve velkochovech se k dekontaminaci skořápky používá štětec otáčející se na dopravníku. Následně se vejce přesune do sušičky, kde stráví 10-20 vteřin. Některé velkochovy také používají metodu pasterizace suchým vzduchem. Je tedy možné, že špinavá vejce byla určena teprve k vytřízení a dočištění. Na rovinu však uvádíme, že tuto informaci nemáme 100 % ověřenou a tak se jedná spíše o spekulace.

Je však známo, že znečištěné vejce trusem a peřím nejsou závadná. Naopak se silně nedoporučuje vejce mýt například pod tekoucí vodou. Čistit se mají jen houbičkou nebo štětcem. Mytím pod vodou by vejce bylo zbaveno tzv. vaječného květu (kutikuly). Jedná se o ochranný přírodní povlak, který tvoří vakuové těsnění. Během snášení se ve slepičím těle nanese na vajíčko vrstva bílkovin, která účinně utěsňuje jinak porézní skořápku a brání bakteriím ve vstupu do vejce. Je to vrozený způsob, jak slepice chrání svá kuřata během vývoje uvnitř oplodněného vajíčka. Kutikula také napomáhá udržovat neoplodněná vajíčka déle čerstvá. Velice účinně tudíž brání jak ztrátě vlhkosti, tak i možné kontaminaci.

Druhým faktem je, že samozřejmě i v Německu se prodávají vajíčka v papírových obalech, tzv. platech. Někdy samozřejmě i v průhledných plastových, ale ty se dováží i do České republiky.

Podle agrárního analytika Petra Havla se i v Česku postupně zlepšují jak podmínky chovů, tak i kvalita masa či vajec.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.