Světem prolétla zpráva, že Facebook odstranil status Donalda Trumpa. Americký prezident zveřejnil video, v němž tvrdil, že děti jsou „téměř imunní“ vůči koronaviru. Na oko to tedy vypadá, že Facebook je v boji proti s dezinformacemi mnohem aktivnější. Na stranu druhou však novináři z portálu Buzzfeed odhalili, že Facebook aktivně pomáhá konspirátorům. Vlivným americkým stránkám manažeři sociální sítě vynulovali počítadlo porušení pravidel, aby stránky nebyly na síti penalizovány za šíření nepravd. Zaměstnanec, který na to upozornil, už pro společnost Facebook nepracuje.

Systém má fungovat tak, že desítky nezávislých fact-checkingových organizací ověřují pravdivost příspěvků na síti. Pokud nějaká stránka opakovaně šíří lži, dostane status porušovatele pravidel a dosah jejích příspěvků bude omezen. Dokonce může přijít o práva používat reklamy a ve výjimečném případě dokonce může být stránka zrušena. Pokud má stránka proti rozhodnutí výhrady, může se obrátit na fact-checkery, aby případ znovu posoudili.

Jenže některé vlivné konzervativní stránky, včetně dezinformačního webu Breitbart, byly před těmito sankcemi ochráněny. Management sociální sítě jednoduše v systému vynuloval počítadlo porušení pravidel.

Více ve slovenské verzi Deníku N


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.