Sociální sítí se šíří dva úplně nesmyslné narativy. Autoři, kteří texty šíří, vlastně dokazují, že absolutně nechápou smysl očkování. Možná jste je už v diskusích zahlédli.

  1. narativ:

„Je nesmysl se očkovat proti něčemu co odezní samo po deseti dnech.“

  1. narativ:

„Vědci a lékaři po roce nevědí čím a jak léčit nemocné, ale přesně ví, čím očkovat zdravé. Vážení přátelé, něco tady je špatně.“

Princip očkování je samozřejmě očkovat zdravé, aby se nemoc nešířila. Právě proto, že proti ní neexistuje účinný lék. Výsledkem tedy je, že část lidí se skutečně po 10 dnech vyléčí, poměrně velká část z nich má po onemocnění COVID-19 dlouho trvající následky a část nemocných bohužel zemře. Znovu opakujeme. ČSÚ zveřejnil statistiku úmrtnosti za 43. týden tohoto roku. Podle ní v ČR za týden zemřelo 3 569 lidí. Je to o 1512 lidí více, než je průměr za posledních 10 let v tento týden (2 047). Je to ovšem také nejvíce za posledních 10 let v jakýkoliv týden. Za posledních 10 let nikdy počet zemřelých nepřevýšil 3000 za týden. Nejvíce lidí předtím za posledních 10 let zemřelo v 10. týdnu roku 2018. Tehdy zemřelo 2 994 lidí. Kritický byl i začátek roku 2017, kdy hodnoty atakovaly 4 týdny po sobě hodnotu 2900 úmrtí.

Lék je prostředek, který řeší následky nemoci. Vakcína je prostředek, který má za cíl tělo naučit bránit se tak, aby nemoc ideálně ani nepropukla – typicky se tak děje např. oslabeným virem se kterým si tělo snadno poradí a „zapamatuje si“, jak ho likvidovat. Tento princip je znám již poměrně dlouho.

Lze uvést vzdálenou analogii například se zraněnou nohou. Prostředky, kterými se bránit před zlámáním si nohy je kromě opatrnosti třeba chránič (ve sportu, v práci…).  Naproti tomu léčba zraněné nohy je věc úplně odlišná – a světe div se i zraněné nohy se lidé naučili léčit později, než se naučili si nohy chránit.

Samozřejmě máme mnoho nemocí, proti kterým neexistuje příliš účinná léčba, ale existuje účinná vakcína. Příkladem může být vzteklina, TBC nebo tetanus.  Lékaři po desetiletích stále neví, čím léčit pravé neštovice, tetanus, dětskou obrnu či vzteklinu, přesto proti nim už dlouho existují účinné vakcíny, díky kterým se podařilo vyhladit pravé neštovice a téměř úplně obrnu. Je lépe nemoci předejít imunizací (vakcinací) než ji léčit.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.