Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamury (SPD) je známá tím, že jejich účty hoaxy šíří. Občas jsou však šířeny i hoaxy o SPD. Jedním vás asi nepřekvapíme. Sociálními sítěmi se šíří údajné vyjádření bývalého poslance Miloslava Roznera na adresu omilostnění Miloše Baláka prezidentem Milošem Zemanem. Rozner se měl vyjádřit: „Ať se nám Balák líbí nebo ne, amnezie je výsadou prezidenta republiky.“ Ve skutečnosti se však jedná jen o citát parodického účtu.

Více populárním se však stal údajný citát poslance Jaroslava Bašty: „Kdyby nedošlo k té obraně, nebyla by na Ukrajině válka.“ Náš web prohledal všechny projevy Jaroslava Bašty ve sněmovně, rovněž nástroje Monitora jeho mediální výstupy a také jsme hledali zdroj citátu na sociálních sítích. Nepodařilo se nám dohledat, že by Jaroslav Bašta podobný výrok na adresu Ukrajiny řekl.

AKTUALIZACE: Jaroslav Bašta v pořadu “Události, komentáře” řekl, že “kdyby nebylo ukrajinské obrany, nebylo by této situace”. Ve videu ovšem nehovoří, že by se Ukrajina neměla bránit, jak je citát předkládán. Hovoří se tam o komentáři Petra Pavla a o hrozící opotřebovací válce.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.