Desetitisíce Slováků už mohli na Facebooku vidět vymyšlenou zprávu o tom, jak Američané v tichosti umístili na Slovensko jaderné zbraně. Hoax byl zveřejněn jako blog na prokremelského portálu Hlavní zprávy.

Titulek článku zní: „USA utajene umiestnilo na Slovensku rakety s atómovými hlavicami. Prečítajte si, čo bude nasledovať.“

Šíří se hlavně ve facebookové skupině „Slovenský národ, vzpamatuj se“, která má více než 50 tisíc členů. Za osmnáct hodin nasbíral více než tisíc sdílení a jejich počet stále roste.

 „Jeho článek o jaderných zbraních je tak absurdní, že vzbuzuje dojem, že vznikl jako vtip, ačkoli autor ho pravděpodobně myslí vážně. V úvodu článku tvrdí, že jeho informace vycházejí z tajných dokumentů, které unikly „z prostředí ministerstva obrany a vojenské tajné služby“. Tyto údajné dokumenty nijak nespecifikuje, neodkazuje na ně, ani nezveřejňuje jejich kopie. V podstatě jen tvrdí, že údajně existují. Má z nich vyplývat, že USA umístili na Slovensko jaderné zbraně předtím, než minulý víkend skončila platnost smlouvy o raketách krátkého a středního doletu. Tuto smlouvu (INF Treaty) podepsali USA a Sovětský svaz v roce 1987. Informace o ukončení její platnosti je jako jediná pravdivá, ostatní je už jen fantazie autora. USA totiž ani kdyby chtěli, by nemohli na Slovensko umístit rakety krátkého a středního doletu, protože právě takové rakety musely podle smlouvy se Sovětským svazem zničit. Dále: umístění takových raket je logisticky mimořádně náročná operace. Na Slovensku by museli pro ně vzniknout podzemní sila – pokud by neměly být umístěny na mobilní odpalovací zařízení. Zároveň by museli vybudovat prostory pro desítky specialistů, kteří by tyto zbraně obsluhovaly,“ píše slovenský Dennik N.

„Na Facebooku se přesto našli mnozí lidé, kteří článku uvěřili. V komentářích píší, že politici, kteří umístění raket schválili, mají být souzeni za velezradu; informaci dávají do souvislosti s chystanou návštěvou amerického ministra zahraničí Pompea nebo nadávají na prezidenta Kisku, protože on je nejvyšším velitelem ozbrojených sil. Přestože článek vznikl jako blog, za jeho obsah odpovídá server Hlavní zprávy, který patří k nejvlivnějším prokremelským médiím na Slovensku. Seriózní médium článek bloggera, který obsahuje zjevné výmysly, bez odkladu vymaže,“ píše Vladimír Šnídl pro Dennik N.

Přes 500 lidí uvěřilo i absurdnímu citátu Baracka Obamy o „plánu“ USA ovládnou Evropu. Vtipné je, že oba hoaxy sdílí v ČR lidé, kteří ačkoliv jsou Češi nebo Slováci, píší své jméno azbukou. Inu, to je to „hlídání“ tradičních hodnot.

A na závěr jeden neodzbrojitelný “argument”.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.