Odmítači opatření a očkování slaví, že Velká Británie a Singapur končí s opatřeními proti COVID-19. Velká Británie to chce udělat k 19. červenci.

Jenže obě země to dělají na základě toho, že v zemích je vysoká proočkovanost. Singapurští zdravotníci podali bezmála 86 očkovacích dávek na sto obyvatel, v Česku je to necelých 75. Cílem je kompletně proočkovat do začátku srpna dvě třetiny populace.

Britský premiér Boris Johnson bude tlačit na zrušení koronavirových restrikcí zahrnujících i dodržování odstupu od ostatních, i když aktuálně v zemi přibývá nakažených. V úterý řekl vládě, že úspěch při očkování znamená, že Británie bude schopná „žít s covidem, protože vazba mezi případy nákazy a počtem hospitalizovaných už byla přetržena“. V úterý bylo v Británii odhaleno 20 479 nových případů nákazy. Nárůst počtu nově nakažených za týden je 70procentní, počet nově hospitalizovaných však stoupl za týden jen o 10 procent. V úterý zemřelo 23 nakažených, v průměru činí denní počet obětí 17, což jsou jen dvě procenta lednových čísel.

Ve Velké Británie je k 1. červenci 2021 naočkováno alespoň jednou dávkou 84,9% lidí starších 18 let. Oběma dávkami už 62,4% lidí. V České republice bylo ke stejnému dni kompletně naočkováno 3 275 974 lidí (30,6 %, 35,1 % starších 12 let) a 5 052 339 lidí (47,2 %, 54,1 % starších 12 let) alespoň jednou dávkou. Celkem bylo podáno 8 237 527 dávek. Ve frontě na rezervaci aktuálně čeká 94 468 registrovaných zájemců. Zájem o očkování má 50,1 % obyvatel (57,5 % obyvatel starších 12 let).


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com