I českými médii prolétla zpráva, že na Slovensku zemřela dva týdny po podání vakcíny AstraZeneca osmatřicetiletá učitelka střední školy. Média se přitom odvolávala na Rozhlas a televize Slovenska (RTVS). Později se ukázalo, že úmrtí učitelky, která zemřela v nemocnici v Košicích, nemá souvislost s očkováním proti covidu. „Po vyhodnocení anamnézy, relativně delšího období po očkování a závěrů provedené pitvy úřad konstatuje, že úmrtí nelze dávat do souvislosti s očkováním proti covidu-19,”  informoval Úřad pro dohled nad zdravotní péčí.

reportáži RTVS o úmrtí učitelky, kterou RTVS emotivním způsobem zpochybnila bezpečnost očkování, přičemž redaktorka hrubě překroutila vyjádření učitelky a spojila úmrtí s očkováním pouze na základě vyjádření zkormouceného otce, vyšel najevo další problém. Jedna ze dvou autorek Miroslava Ščobíková v reportáži neuvedla, že se zesnulou učitelkou Antonií z Vranova nad Topľou měla blízký vztah, byly kamarádky. Veřejnoprávní slovenskou televizi za zmíněný zavádějící příspěvek kritizovalo slovenské ministerstvo zdravotnictví, tamní Státní ústav pro kontrolu léčiv i slovenská policie na svém facebookovém profilu vyvracejícím hoaxy.

Připomeňme, že Evropská léková agentura prohlásila vakcínu AstraZeneca za bezpečnou.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.