3 tisíce sdílení má příspěvek tvrdící, že na Ukrajině je nacismus. Má to dokazovat dům ve tvaru svastiky. „Není dne kdy bychom nenašli hoax o tom, jak posíláme Ukrajincům stamiliony a oni nám na oplátku vracejí čistý nacismus. I v tomto případě platí, že jde o další příspěvek podporující narativy Kremlu, se kterými se ohánějí od začátku invaze o tom, že na Ukrajině vládne nacismus. Tuto vymyšlenou mantru opakují v tisících podobách jen proto, aby měli záminku k ničení Ukrajiny a zabíjení Ukrajinců.

I když autor příspěvku jasně konstatuje, že se jedná o dům na Ukrajině, není to pravda. Po pár vteřinách googlení kdokoli dokáže najít, že jde o nemovitost sloužící k pronájmu v Indii. Najdete ho k pronájmu na serveru Housing.com, ze kterého je zřejmé, že se nachází ve městě Gorakhpur.

Svastika, kterou používal Hitler, je pootočena šikmo, ale hákový kříž existoval už dávno předtím. Původně byla svastika symbolem štěstí a naděje a využívala se dávno předtím, než se tento nacista vůbec narodil. Právě v Asii se svastika používala jako svatý symbol již dlouhá staletí. Najdeme ji na více budovách či předmětech, které jsou spojeny s hindismem i buddhismem,“ konstatuje slovenská policie.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.