Sociálními sítěmi se šíří i bizarní snahy, jak znevěrohodnit prezidenta Volodomyra Zelenského. Na jednom z videí je vidět, jak má „podivnou rýmu“. Z toho konspirační teoretici vyvozují, že požil nějakou návykovou látku, nejvíce se spekuluje o kokainu. Že měl požít nějakou návykovou látku však jinak nedokazují.

Faktem je, že před jednou z televizních debat sám Volodymyr Zelenskyj naopak požadoval podstoupení testu na drogy. Výsledek byl samozřejmě negativní. Zapomínají také, že v roce 2015 hrál v populárním komediálním seriálu Služebník lidu (Слуга народу) fiktivního ukrajinského prezidenta Vasilije Holoborodka. Scénka pochází z tohoto seriálu. Věci se věnoval i web Maldita.es.

Jindy se šíří video, na kterém je prezident Zelenskyj unavený a zaposlouchal se do překladu, protože neumí anglicky. Ani v tomto případě nepřináší autor žádné důkazy o tom, že by byl ukrajinský prezident pod vlivem návykových látek. Snimek obrazovky 1322

Šíří se rovněž video, které má dokazovat, že na drogách je ukrajinská armáda. Ruská armáda vtrhla do nějakého bytu nebo domu, kde na stole našla Metadone. Jakýkoliv důkaz, že se jednalo o sídlo ukrajinské armády samozřejmě nepřináší. Metadone navíc není pervitin jak tvrdí příspěvek, ale substituční lék používaný při léčbě závislosti na heroinu jako méně škodlivá náhražka.

Snimek obrazovky 1321 1


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.