Jak jsme již psali, na Facebooku a jiných platformách se šíří chybný výpočet důchodového systému. Podle příspěvků je v zisku 84,7 miliard korun. „Přátelé, těch 28 % z odvodu se skutečně jmenuje důchodové pojištěni. Tedy se z něho mají platit důchody. Jaká je přiměřená marže státu, že s těmi penězi hospodaří? Ted je to přes 12 % z vybrané částky. Pro méně chápající. Stát vybere na jednoho důchodce 20 580 a dá mu 18 061 a to ještě s blbejma kecama, kolik že ho ti důchodci stoji. A nebo pohled ze strany pracujících. Na stávající důchody by mohlo stačit důchodové pojištěni 25 %. Tedy by pracujícím zůstalo o 3 % víc čistého, tj. cca 1 200 měsíčné,“ stojí v příspěvku.
Příspěvek však zcela chybně počítá s tím, že stejné pojistné platí i OSVČ, nepočítá také s tím, že stát kromě starobních důchodů vyplácí i důchody invalidní, vdovské a vdovecké a také sirotčí důchody. Ve výsledku tedy stát nevyplácí 2,8 milionů důchodů jak uvádí příspěvek, ale 3,4 milionů (k roku 2022). Rovněž částka nezahrnuje výsluhy bývalým členům ozbrojených složek.
Realita je odlišná. Český důchodový systém už nyní je v deficitu. „Podle přehledu Ministerstva financí stát v roce 2022 na vyplácení dávek důchodového pojištění vydal celkově 588,09 miliardy korun. Příjmy z pojistného (a penále a pokut) přitom ale byly o 14,9 miliardy nižší, nikoli tedy vyšší, jak uvádí autor příspěvku. Doplňme, že schodek je ještě větší, pokud budeme vycházet z celkových výdajů důchodového systému. Ty zahrnují i náklady na správu, a v roce 2022 tak dosáhly 594,71 mld. Kč. V tomto případě dosahuje deficit 21,49 miliardy Kč,“ uvedl fact-checkingový web Demagog.cz.