Včera si země připomněla den boje za svobodu a demokracii. Příznivci Kremlu tento svátek využili, stejně jako každý rok, k protestům proti vládě. Tentokrát se jich podle odhadů přítomných novinářů sešlo asi 200. „Na Staroměstském náměstí se před druhou hodinou odpoledne sešlo asi 200 lidí k protestu proti vládě. Organizuje ho Ladislav Vrabel. Akce měly být původně dvě, na Letné a na náměstí, organizátoři je nakonec sjednotili do jedné. Demonstrující přinesli i ruské vlajky,“ konstatovali novináři z Novinek.cz.
Policisté v pátek zadrželi na Národní třídě muže, který hodil směrem k památníku vejce. Nikoho netrefil. Policisté to na místě vyřešili pokutou jako přestupek. Na Národní třídu k pamětní desce dorazil v dopoledních hodinách také ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Ten jako řada jiných politiků představitelů vlády položil věnec a zapálil svíčku. Na jeho příchod ovšem několik jedinců z davu zareagovalo negativně a pokřikovali na něj hesla jako „Hanba vládě“.
Na negativní ohlasy odpověděl, „že to, že tady lidé jsou a pokřikují na mě různé věci, vyjadřují svoje názory, a vůbec nic se jim nestane, je nejlepším důkazem toho, že 17. listopad, to, co jsme chtěli – svobodu, aby lidé mohli mluvit, nadávat politikům, svobodně cestovat, pohybovat se a, jednoduše, žít – tak tento odkaz jsme dokázali naplnit,“ míní Rakušan. Vít Rakušan měl odvahu potkat se s odpůrci osobně. Musel tak čelit lžím z dílny kremelské propagandy, jako například o genocidě páchané na Rusech Ukrajinci.
Terčem nesmyslů se stal i prezident Petr Pavel. Pekař ze supermarketu Patrik Pečénka ho nazval agentem StB. Jím bezesporu nebyl. Vojenská rozvědka byla samozřejmě za komunistů mimo pravomoc StB. Sám Pavel přestal být členem KSČ, ač budoucí příslušník vojenské kontrarozvědky, ještě před ukončením studií. Vysokou školu dostudoval až po revoluci už jako příslušník nové demokratické Československé armády, a studium si doplnil na demokratických vojenských akademiích ve Spojených státech a Velké Británii.