Pořad Pro a proti na stanici Český rozhlas Plus přinesl 8. března polemiku mezi kandidáty do Evropského parlamentu Klárou Dostálovou (ANO) a Alexandrem Vondrou (ODS) pod názvem „Pozastavením konzultací ochladnou vztahy, míní poslankyně Dostálová. Běžný diplomatický krok, oponuje europoslanec Vondra“.

V čase 1:13 kandidátka ANO pronesla toto:

„Tak já si myslím, že tím i jak jsem vlastně sledovala v médiích, jak to komentují právě třeba občané Slovenska, nebo koneckonců i občané Česka, tak prostě samozřejmě tímto krokem mohou ty vztahy ochladnout. A já si prostě myslím, že to je velká škoda, že je potřeba prostě, aby i my si přece uvědomili to, že pan Fico, ať si o tom myslíme, kdo chce, co chce, já také nesouhlasím se všemi jeho výroky, ale on prostě vyhrál suverénně volby na Slovensku, má za sebou voliče na Slovensku a samozřejmě nám by se také nelíbilo, kdyby nám někdo takto mentoroval ze zahraničí a tak dále. A já na rovinu tady říkám, že já také nesouhlasím s tím, že se samozřejmě setkali, nebo si podávali ruku s panem Lavrovem a tak dále. Ale o to více si prostě myslím, že tady mohla Česká republika sehrát takového toho staršího zkušenějšího bratra, který naopak tam vyrazí a řekne, hele, neblbněte, pokud samozřejmě se začnou debatovat o nějakých jednáních o ukončení války, musí to být celoevropská iniciativa nebo iniciativa NATO. Takovéto sólo akce nejsou ku prospěchu celé Evropy, ale to by musel pan premiér Fiala skutečně jednat. A měl k tomu nejlepší příležitost zaprvé na té mezivládní úrovni, to znamená debaty vopravdu s přáteli i z pozice koneckonců předsednictví V4, ale bohužel sáhl-li k tomuto kroku, a já si prostě myslím, že to může ty vztahy do budoucna ochladnout a je mi to velmi líto.“

Jak se ukazuje, Klára Dostálová tak zastává názor, který zároveň vyvrací. Na jednu stranu tvrdí, že Češi nemají Slovensko mentorovat (dočasným přerušení nadstandardních schůzek), na druhou stranu hovoří o „starším bratrovi“, což je přesně ono mentorování, které (nejen) Slováci nesnášejí. Je to ovšem ve hnutí ANO zcela běžné. Stačí si vzpomenout, jak majitel ANO Andrej Babiš chtěl útočné NATO, aby se nyní stavěl proti vyzbrojování a prezentoval se jako mírotvorce, který dosáhne míru. Druhým příkladem je postoj k volbám, kdy ANO kdysi mělo v plánu dokonce možnost zavést nikoli pouze korespondenční volby, ale dokonce i elektronické.


author