Dezinformační web Českoaktuálně.cz přináší přeložený článek, který napsala ruská bloggerka, propojující několik nesouvisejících jevů ze současné koronavirové krize a vzdálené minulosti. Podle autorky, uvedené jako Tatiana Peachblossom, má prý světová elita stejně zvrácenou závislost na krvi jako měla hraběnka Bathoryová, tedy tzv. Čachtická paní. Světová elita podle ní vytvořila rozsáhlou satanskou síť a unáší děti, aby následně vyráběla elixír z jejich krve a obchodovala s jejich orgány. Elixírem autorka myslí látku „adrenochrom“, což je podle ní zjednodušeně dětská krev s co nejvyšší mírou adrenalinu. Kvůli karanténním opatřením bylo podle autorky obtížné si elixír zajistit, protože děti byly pod dohledem. V článku je uvedeno, že pokud elixír přestane být podáván, dojde k bolestivé smrti. Situaci údajně řeší pouze americký prezident Donald Trump, který „otevřel sršní hnízdo a vyhlásil lov na všechny, kteří se této trestné činnosti účastnili.“ Autorka také vysvětlila slovo “COVFEFE”, které Donald Trump použil ve svém tweetu a píše: „Nikdo nejdříve nechápal, co je to za podivnou zkratku. Ale stoupenci Q-Anon začali dešifrovat a nalezli překvapivou informaci: COV = COVID / FEFE = ŽELEZO, CORONAVIRUS + ŽELEZO“. Navzdory zřejmé bizarnosti tohoto článku jsme jej ověřili.

Autorka v článku nejdříve popisuje legendu o Alžbětě Bathory, která žila před více než 400 lety a snaží se vzbudit dojem, že onen vyhledávaný elixír mládí existuje, ačkoliv tedy nepochází z krve panen, jak praví legenda o vražedkyni Báthory, ale dle autorky z šišinek dětí. Příběh Čachtické paní tedy byl použit jako tajemný úvod, neboť tato legenda nikterak nepodporuje dále probírané téma adrenochromu. Co se týká adrenochromu, spojení epifýzy a nadledvinek, které produkují adrenalin, není jasný. Tato informace je ostatně uvedena i v článku. Nedává tedy smysl, proč by pro získávání adrenochromu bylo využíváno vyděšených dětí, jak uvádí autorka. Adrenochrom se jako chemická látka vyrábí synteticky v laboratořích a lze jej koupit online.

Jednoduchým přepočtem miligramů na kilogramy lze zjistit, že cena za 1 kg adrenochromu je 1 384 000 $. To je tedy řádově nižší cena, než je uvedena v textu – 1,5 miliardy dolarů. Adrenochrom C9H9NO3 je pigment získávaný při oxidaci adrenalinu. Jeho derivát adrenochrom monosemikarbazonu (nebo také carbazochromu) se využívá jako hemostatikum pro snížení kapilárního krvácení u otevřených ran či hemeroidů.

Zatím bylo provedeno jen velmi málo studií, které by prokázaly psychologické změny u sledovaných subjektů. Jedna z prvních byla představena v roce 1954 kolektivem kolem Hofera. Je to asi nejpopisnější studie s normálním subjektem, který vykazoval introverzi, zvláštní imaginaci a mírnou vizuální aberaci. Další následovaly v 60. a 70. letech minulého století na pacientech trpících schizofrenií či na neurotických nebo psychotických případech. Závěr citované studie zmiňuje nutnost obšírnějšího výzkum v této oblasti.

Jednu z prvních zmínek o látce vyrobené z adrenalinu lze najít v eseji Aldouse Huxleyho Dveře do vědění z roku 1954. Píše zde primárně o svých zkušenostech s meskalinem (získaným z kaktusů) a popisuje chemickou podobnost meskalinu a adrenochromu, který si každý syntetizuje sám ve svém těle. Velkou popularitu získal adrenochrom díky glorifikaci ve filmu Terryho Gilliama Strach a hnus v Las Vegas inspirovaném knihou Huntera Thompsona z roku 1971. Gonzo žurnalistika, jejímž byl Thompson představitelem, se vyznačovala subjektivním zpravodajstvím, zapojením autora do děje, osobním prožitkem a často  byla psaná v první osobě. Terry Gilliam prozradil, že si Thompson účinky adrenochromu vymyslel pro svou knihu.

Článek zmiňuje web https://exposingpedovore.wordpress.com/, který je bezplatnou wordpress stránkou obsahující různé divoké teorie. Tvrzení uvedená na stránce nejsou nijak podložená a celkově působí velmi nevěrohodně. Okolo mocných lidí v USA se rozvinulo hned několik konspiračních teorií, nejznámější z nich je pizzagate.

Článek dále odkazuje na příspěvek zpěvačka Lady Gaga, který umělkyně vložila na svůj Instagram dne 20. 12. 2014. Je ovšem mylně uváděn do souvislosti s jejím veřejným přiznáním k vampířím sklonům. Ve skutečnosti tehdy Lady Gaga oznamovala svým fanouškům, že se objeví v 5. sérii seriálu American Horror Story: Hotel, kde ztvárnila hlavní roli. Její angažmá v seriálu bylo potvrzeno v únoru 2015. Lady Gaga za tuto svou roli získala Zlatý Globus pro herečku v hlavní roli minisérie nebo televizního filmu.

Autorka v článku uvádí další teorie, které doporučujeme pro pobavení přečíst. Navzdory tomu, o jak bizarní teorii se jedná, své publikum si nachází. Za dva dny byla sdílena 342x, mimo jiné také FB stránkou „Přátelé Miloše Zemana“.

Více o bizarní teorii “Adrenochrom” v angličtině