Úterní dopad raket na polské území vyostřil názorový střet mezi dezinformátory a vládou. Například ministryně Jana Černochová totiž vynášela předčasné soudy na Twitteru. „Plně stojíme na straně našeho polského spojence i Ukrajiny, dnes opět bombardované teroristou Putinem. Nyní vyhodnocujeme prokázaný dopad ruských raket na polské území. Ať by šlo o omyl, nebo provokaci, je to další eskalace konfliktu ze strany Ruska a nesmí zůstat bez odezvy,“ napsala hned v úterý Černochová, aniž by si počkala alespoň na předběžné výsledky vyšetřování. Za pravděpodobnější se nyní jeví varianta, že šlo o ukrajinskou raketu, která se snažila sestřelit raketu ruskou.

„Dopad rakety na polské území obnažil informační šum, který se kolem války na Ukrajině v určitých momentech odehrává. Tentokrát ruské propagandistické mašině nahrály na smeč někteří západní představitelé a možná i samotní ukrajinští obránci. Po řadě silných vyjádření ze sociálních sítí i ze strany některých západních politiků se dá říct pouze to, že situace stále není zcela jasná. A že Rusko situaci využívá jako důkaz, že Západ hledá záminku pro přímý vstup do konfliktu,“ konstatuje Záviš Dobiašovský pro ECHO24.

Na stranu druhou dezinformátoři to, že šlo o reakci na ruské bombardování, vůbec neakceptují. Zdůrazňují jen to, že se někteří politici dopustili šíření falešných zpráv. Faktem totiž je, že kdyby Rusko nebombardovalo Ukrajinu, včetně pohraničí, Ukrajina by nemusela použít protileteckou a protiraketovou obranu.

„Nebýt útoků Ruska na Ukrajinu, nedošlo by ani k nynějším obětem v Polsku, mám totiž pocit, že si mnozí bohužel pletou příčinu a následek. Na situaci to však nic podstatného nemění, jeden stát – Rusko masivně útočí na druhý stát – Ukrajinu raketovými útoky. Přitom pochopitelně dochází k nebezpečným situacím a zvlášť když je to v blízkosti hranic, tak se takový incident stát může. Tady se pak dá hovořit i o vyšší moci, tedy souhře nešťastných náhod. K té mohlo dojít však již dříve, například při ostřelování hned dvou ukrajinských jaderných elektráren. I zde je Rusko tím, kdo napadá suverénní zemi. Odpovědnost je tedy na jeho straně,“ řekl vojenský historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.