V USA se blíží prezidentské volby a sociálními sítěmi se začíná šířit spekulace, co by následovalo, kdyby byl zvolen Donald Trump. Zubař Roman Šmucler například zareagoval na příspěvek „Sváti Bareka“, který upozornil, že je Trump nevypočitatelný a nevhodně ho srovnal s Hitlerem.

Šmucler však zareagoval slovy, které při nejmenším lze považovat za zavádějící. „Za Trumpa USA po dlouhé době nevstoupily do žádné války. Izrael se usmiřoval s Araby a EU se musela začít stavět na svoje vojenské nohy,“ napsal Šmucler.

Jenže to není tak docela pravda. Trump přímo nezahájil žádnou válku, ale vojenské operace podporoval. Trump například nařídil raketové útoky v dubnu 2017 a v dubnu 2018 proti Asadovu režimu v Sýrii v odvetě za chemické útoky v Chán Šajchúnu a Dúmě.

Trump také aktivně podporoval Saúdskou Arábií vedenou intervenci v Jemenu proti Houthiům a v roce 2017 podepsal dohodu o prodeji zbraní Saúdské Arábii v hodnotě 110 miliard dolarů. V roce 2018 USA poskytly intervenci omezenou zpravodajskou a logistickou podporu. Počet amerických vojáků v Afghánistánu se zvýšil z 8 500 v lednu 2017 na 14 000 o rok později, čímž porušil svůj předvolební slib. Kromě toho 1. ledna 2020 Trump nařídil americký nálet, který zabil íránského generála Kásima Sulejmáního, který v posledních dvou desetiletích plánoval téměř všechny významné operace íránských sil.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.