Například Petr Štěpánek z Trikolory sdílel na svém profilu fotografie, které údajně zachycují zatčení amerického exprezidenta Donalda Trumpa. Ten sám předpokládá, že k zatčení jeho osoby dojde. Kdyby se to však stalo, jistě by to zaplnilo titulní strany všech amerických médií. Zatím se nic takového nestalo, Petr Štěpánek jen ukázal, že mu chybí kritické myšlení a naletěl fotkám vygenerovaným umělou inteligencí.

Musíme však uznat, že fotky vypadají docela věrohodně. Na fotografii si lze všimnout několika chyb, třeba nohy navíc, nicméně při zběžném pohledu si toho asi většina lidí ani nevšimne. Tyto snímky už vidělo 5,6 milionu lidí a dosáhly téměř 5 tisíc retweetů. To, že obrázky zatýkání Trumpa nejsou pravé, je těžké poznat, přiznává Václav Hlaváč z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT.

Koláže nechal vygenerovat a publikoval Eliot Higgins, zakladatel investigativní stránky Bellingcat. Při tom zdůraznil, že se jedná o falešné fotky. „Tvořím obrázky Trumpa, jak ho zatýkají, zatímco čekám na jeho zatčení,“ napsal. Že ho mají zatknout, tvrdí přímo Donald Trump. Ve svém příspěvku na sociální síti Truth to sám 18.3. ohlásil. K zatčení podle něj mělo dojít v úterý 21. března. Nedošlo. Donaldu Trumpovi hrozí možná obžaloba kvůli falšování finančních záznamů v souvislosti s platbou za mlčenlivost pornohvězdy Stormy Daniels.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.