Jako aktuální se šíří momentálně vystřižený kus videa z dokumentu „Mrtví na náhradní díly“. Dokument pochází z roku 2011 a hovoří o tehdejším obchodě s orgány zesnulých lidí. Ten mj. probíhal na Ukrajině.

Ačkoliv video nemá jakýkoliv vztah k současností a je velmi staré, je šířeno jako aktuální. Co ve vystřižené pasáži se navíc nedozvíme je fakt, že za obchody zprostředkovávala zřejmě mafie z Ruska. Ostatně, v roce 2011 byl prezidentem proruský politik Viktor Janukovyč, který byl sesazen právě po revoluci na Majdanu a následkem ní začaly boje na východě země, protože se některým obyvatelům na východě příklon k západní demokracii nelíbil. Ukrajina byla a je zemí, kterou zmítá korupce a nekalé obchody. Právě tyto nekalé obchody však ve velkém právě vyhovovaly Rusku. Korupce v Rusku je rozrostlejší než korupce na Ukrajině.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.