Česko domlouvá s Ukrajinou podobu bilaterální dohody o bezpečnostní spolupráci. Podobnou smlouvu už má, nebo připravuje, nejméně osm dalších zemí. Na Facebooku se v této souvislosti začaly šířit příspěvky, že ve smlouvě má jít o vyslání českých vojáků na Ukrajinu. Aleš Svoboda z Mělníka také lže, že součástí dohody je posílení pravomocí vlády, které by jí umožnily kdykoliv bez souhlasu Poslanecké sněmovny vyhlásit nouzový nebo válečný stav, či mobilizaci. To je samozřejmě absolutní nesmysl, protože žádná bilaterální dohoda nemůže měnit ústavní pořádek ČR. „Podle ústavního zákona č. 110/1998 Sb. o bezpečnosti České republiky může vláda vyhlásit nouzový stav na dobu 30 dnů i bez souhlasu Poslanecké sněmovny. Zákon Sněmovně přiznává jen právo vyhlášení nouzového stavu zrušit nebo po 30 dnech neprodloužit. Příspěvek tedy varuje před něčím, co již v ústavě zakotveno je – vláda nouzový stav může vyhlásit bez souhlasu Poslanecké sněmovny. Stav ohrožení státu podle stejného zákona vyhlašuje Parlament na návrh vlády, a to, pokud nastane situace, kdy je ´bezprostředně ohrožena svrchovanost státu nebo územní celistvost státu anebo jeho demokratické základy´. K vyhlášení stavu ohrožení státu je zapotřebí souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců a senátorů – vláda ho tak nemůže vyhlásit sama,“ shrnuje fakta Demagog.cz.
Dohoda vyjednávaná rezortem zahraničí nemá být právně závazná a nebude zahrnovat možnost nasazení českých vojáků na ukrajinském bojišti. „Půjde o právně nezávazný dokument, který shrne kroky, které pro Ukrajinu Česká republika dělá,“ napsala Deníku N mluvčí vlády Lucie Ješátková.
„Jde o bilaterální dohodu s Ukrajinou, kterou už podepsala řada států v Evropě. Přípravu dohody koordinuje ministerstvo zahraničí. Dohoda nebude obsahovat možnost vyslání českých vojáků na Ukrajinu,“ dodala s tím, že další podrobnosti k dohodě vláda sdělí „ve správnou chvíli“.
„Bude to možná o dodávkách materiálu, možná o nějaké pomoci, která je nemateriální, jako je třeba podpora zpravodajskými informacemi či technologiemi. Může to být ale i spolupráce obranného průmyslu, případně přenos některé výroby na ukrajinské území,“ řekl prezident Petr Pavel.