Hitem na sociálních sítích poslední dobou je, že prý v Evropě je zvýšená úmrtnost, případně se poukazuje na smrt známých osobností. Příčinou těchto jevů má být samozřejmě podle šiřitelů konspiračních teorií očkování proti COVID-19.

„Na facebooku se šíří příspěvek, který upozorňuje na podivné „zmizení“ části dat ze statistiky nadúmrtí v Evropě za poslední tři roky. Mezi 13. a 16. prosincem skutečně došlo ke snížení celkového počtu nadúmrtí v grafech agentury EuroMOMO. Nejde nicméně o manipulaci s daty ze strany EuroMOMO, ale o důsledek neúplných datových sad, ze kterých se grafy každý týden vykreslují. EuroMOMO data získává od 26 států a dvou německých spolkových zemí (Berlín a Hesensko), přičemž ne všechny poskytují data o všech úmrtích (např. z Itálie má EuroMOMO data jen ke 14 % úmrtí). V případech, kdy některý stát nedodá data za příslušný týden, zahrne EuroMOMO do grafu pouze data, která má k dispozici. Země s chybějícími daty tak z grafu úplně vypadne a její úmrtí se ztratí i z předcházejících týdnů.

EuroMOMO právě na toto omezení přímo u grafů nadúmrtí upozorňuje. Uvádí, že data mohou být nespolehlivá, a odkazuje čtenáře na každotýdenní reporty, které obsahují upozornění na případné výpadky dat. Kromě toho agentura přímo ve svých grafech počtů úmrtí zvýrazňuje období posledních čtyř týdnů, v nichž může docházet k dodatečným doplněním dat. 22. prosince EuroMOMO zveřejnilo nová data včetně těch z 50. týdne. Nově jsou součástí časových řad i Německo a Francie. Kumulativní počet nadúmrtí se tak „vrátil“ téměř (z datové sady nově vypadl Wales) na hodnotu z 13. prosince,“ uvádí fact-checkingový projekt Demagog.cz.

Režisér Jan Tománek, který je znám svou aktivistickou činností proti očkování a opatřením v souvislosti s pandemií, pro změnu sestavil seznam „podezřelých“ úmrtí známých osobností. Příspěvek byl sdílen více než 200krát. V seznamu je však úmrtí i například 78letého Čeňka Růžičky nebo smrt hokejisty, který s největší pravděpodobností spáchal sebevraždu.

„Nedalo mi to, a kouknul jsem do mediálního monitoringu na stejný týden v roce 2018 před covidem a všemi očkováními. V tom týdnu zemřela třeba herečka Štěpánková, jednatel Vitaminátoru Tomáš Soška, profesorka Švestková (lékařka – sic!) nebo bývalý fotbalista Sparty Lieskovský. To vše na základě vyhledávání stejného výrazu ‚náhle zemřel‘ a jen na první stránce výsledků. Tománek prý prošel dvě stránky,“ reagoval na Tománkův výrok na svém facebookovém profilu pedagog z Vyšší odborné školy publicistiky Václav Loubek, vedoucí zaměření marketing.

Pro Deník.cz Loubek ještě dodal, že se pokusil přidat svůj komentář i na Tománkův profil, tam ale jeho argumenty vydržely jen asi 30 až 40 vteřin, poté byl Tománkem nebo správcem jeho profilu zablokován. Naprostou nesmyslnost Tománkova tvrzení, hledajícího souvislost mezi náhlými úmrtími různých lidí na různých místech ve stejnou dobu, si lze ověřit dokonce i bez přístupu k mediálnímu monitoringu jednoduše pomocí některého internetového vyhledávače.

Pokud například do Googlu zadáte slova „náhle a nečekaně zemřeli“ a k tomu měsíc nějakého roku před pandemií covid-19, pravděpodobně zjistíte, že v té době opravdu někdo známý náhle a nečekaně zemřel a že takových zemřelých bylo s největší pravděpodobností více.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.