Na Facebooku se šíří video, kde ministryně obrany Jana Černochová vysvětluje nově vznikající možnost pro lidi, kteří se dobrovolně chtějí podílet na obraně republiky. Video je však šířeno jako údajný důkaz o mobilizaci. Přitom ve videu i v dalších článcích je mnohokrát zmiňováno, že se jedná o dobrovolnou možnost pro některé lidi.

„Novela zavádí některé klíčové novinky. Například institut tzv. dobrovolného předurčení, který přinese další možnost, jak se může občan dobrovolně zapojit do obrany státu. Pokud se občan rozhodne pro dobrovolné předurčení, znamená to pro něj bezprostředně pouze absolvování zdravotní prohlídky. Zároveň se tím však zavazuje k povinnosti zúčastnit se cvičení a osvojit si základní vojenské dovednosti, pokud by došlo k podstatnému zhoršení bezpečnostní situace. O uspořádání takového cvičení by musela rozhodnout vláda se souhlasem Poslanecké sněmovny,“ vysvětluje armádní web.

„Jejich školení by však nebyla tak pravidelná, jako u aktivních záloh. Občan bude žádost podávat u krajského vojenského velitelství, které na základě výše uvedeného rozhodne o dobrovolném předurčení. Ministerstvo obrany bude moci v závislosti na splnění kritérií takto předurčeného vojáka v záloze podporovat v udržování kvalifikace využitelné pro vojenskou odbornost, pro kterou je předurčen,“ řekla Deníku Simona Cigánková z tiskového oddělení ministerstva obrany.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.