Na internetu se podle ministerstva zdravotnictví šíří falešné dokumenty o výskytu tuberkulózy (TBC) v Libavé na Olomoucku, kde se ve vojenském prostoru cvičí ukrajinští vojáci. Hygienická služba to uvedla na Twitteru, jde podle ní o dezinformaci. „Do řady e-mailových schránek v těchto dnech chodí falešná zpráva z e-mailové adresy imitující mail Ministerstva zdravotnictví. Obsahuje podvržené dokumenty oznamující namátkové kontroly škol za účelem kontroly na TBC a vyhrožující postihy. Nic takového nechystáme a jedná se o lež! Prosím, buďte obezřetní proti takovým nechutným dezinformacím. Hlásím hoax raději hned, aby to někdo zase nesdílel a nemusel se za to pak omlouvat,“ napsal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Na internetu se zprávy o epidemii tuberkulózy v Olomouckém kraji, které nákazu spojovaly s Ukrajinci, objevily už letos v únoru. A zřejmě na tento případ Válek narážel. Tehdy hoax začala totiž šířit i senátorka Jana Zwyrtek Hamplová. Věc stále vyšetřuje olomoucká policie. Věc se dotýká i olomouckých vojáků, kteří cvičí ve vojenském újezdu Libavá a mají být podle falešných zpráv šiřitely nemocí. Policie případ vyšetřuje jako šíření poplašné zprávy, za které pachateli hrozí až tři roky vězení.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.