Asi čtenáře nepřekvapíme sdělením, že jednou z oblíbených taktik SPD je blokování uživatelů s nesouhlasným komentářem, známé také jako takzvané „banování“. Lidé, kteří s politikou SPD nesouhlasí a dovolí si například na stránku Tomia Okamury napsat nesouhlasné komentáře, jsou blokováni. Tzv. „banování“ má nabudit dojem, že s Tomiem Okamurou všichni souhlasí, chválí ho a pohled na jeho cenzurovaný profil utvrzuje jeho fanoušky, že jejich názor je správný. V aplikaci Blbec.online se můžete přesvědčit, že administrátoři facebookové stránky Tomia Okamury smazali jen za dva roky přes 20 000 komentářů.

Další taktikou je tzv. „spamování“, respektive sdílení statusů o SPD do nejrůznějších skupin. Je prokázané, že vedení moravskoslezské organizace SPD nutilo členy a sympatizanty, aby aktivně diskutovali na internetu a hájili zájmy hnutí. Že se nejedná zdaleka jen o tento jeden případ, je evidentní na následujícím příkladu.

Odborník na analýzu dat ze sociálních sítí Josef Šlérka si všiml na příkladu jednoho statusu do kolika skupin byl nasdílen. V tomto případě jde o status z profilu Radima Fialy začínající antisemitistickým zvoláním „miliardář a globalista George Soros má dlouhé pazoury“. Dlouhé prsty, „pazoury“ či „pařáty“ měly být jeden ze znaků Židů, které používali nacisté při své rasové teorii. Právě „teorii dlouhých prstů” používají antisemité dodnes. „Říká se, že Židé mají dlouhé prsty, že ovládají Kongres, prezidenta,“ poznamenává profesorem ekonomie, který přednáší na Americké univerzitě (AU) ve Washingtonu D.C., Howard Wachtel.

Antisemitistický status byl na Facebooku sdílen v jeden a tentýž čas do 38 veřejných skupin. Zdůrazňujeme, že do veřejných. Do kolika soukromých či tajných skupin byl status sdílen, není známo. Z profilu Radima Fialy má status přes 200 sdílení, z profilu Tomia Okamury přes 600. Důvod je jasný. SPD si tak zvyšuje viralitu příspěvku. Více sdílený příspěvek algoritmy Facebooku považují za důležitější a spíše se objeví na vaší Timeline. Pak už stačí být členem jedné z této skupiny a pravděpodobnost, že se vám zobrazí, je velká.

Dalším důvodem je přesvědčování o své pravdě. Známé pořekadlo říká, že „stokrát opakovaná lež se stává pravdou”. V tomto případě je zdůrazněn údajný vliv miliardáře Goerge Sorose. Není však zdůrazněno, že se jedná o jeho peníze a každý si může se svými vydělanými penězi nakládat jak chce. To, že studujete na nějaké škole nebo pracujete pro někoho je podle statusu automaticky považováno za napojení na George Sorose.

Více ukázek ve statusu Josefa Šlérky.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.