Vinou „antivax“ hnutí se do Česka vrací vymýcené nemoci. Strašení před očkování funguje jako byznys


Do Česka se vracejí choroby, které už jsme považovali za vymýcené. Přibývá třeba případů spalniček nebo černého kašle. Případy nákazy spalničkami raketově rostou. Zatímco v Evropské unii se jejich výskyt v minulém roce ztrojnásobil, v Česku zaznamenali epidemiologové dokonce 20násobný nárůst.  Důvod? Nechuť k očkování.

„Výrazným nárůstem počtu nákaz spalničkami se vloni zabýval i Evropský parlament. Jedním z důvodů rychlého šíření nemoci je totiž nedostatečné očkování. Aby byla populace dostatečně chráněná, je potřeba, aby dvě dávky vakcíny MMR dostalo 95 % obyvatel. A následky jsou patrné. Zatímco v roce 2016 evidovali v Evropě 4 643 případů nákaz spalničkami, vloni to bylo třikrát tolik, téměř 14 a půl tisíce. Spalničky si za dva roky vyžádaly v Evropské unii 50 životů. V Česku byl nárůst nemoci, která byla považována za eliminovanou, ještě razantnější. Oproti sedmi případům nákazy v roce 2016 jich lékaři vloni zaznamenali 146,“ píše se v článku na TN.cz.

Zdravotnický deník nyní zveřejnil, jak funguje byznys, který straší rodiče před očkováním „Sedmdesát dva tisíc korun, tak podle údajů spolku Rozalio vyčíslili rodiče náklady spojené s „léčbou“ vedlejších účinků očkování. Jsou přesvědčeni o tom, že za ADHD (hyperaktivita s poruchou pozornosti), potravinové alergie a ekzémem a další zdravotní problémy může právě očkování. A proto utratili desítky tisíc korun za „řízenou kontrolovanou detoxikaci Joalis“, homeopatika, Bachovy esence a doplňky stravy. Právě Rozalio pak svým příznivcům doporučuje, aby tyto šarlatánské metody využívali a platili za ně. Jsou prý spolehlivou možností, jak se vyhnout řadě zdravotních problémů spojených s očkováním či jejich „šetrným“ řešením,“ popisuje článek.

 
Jan Cemper