Evropská unie nyní řeší otázku zda a kdy zavést digitální euro. Jednalo by se o digitální měnu centrální banky, elektronický ekvivalent hotovosti. A i digitální euro se stalo terčem dezinformací. „Automaticky dojde ke screeningu, jestli je vaše platba politicky přípustná. Tedy jestli nepodporujete demonstraci, která je nepohodlná, nebo jestli si nekupujete něco, co není dostatečně zelené podle Green Dealu,“ tvrdí ekonomka ve videu, které se nyní šíří v řetězových e-mailech. Tyto obavy ve videu líčí ekonomka Markéta Šichtařová.

„Server iROZHLAS.cz Markétu Šichtařovou oslovil původně s domněnkou, že video je podvrh a nepravdivá tvrzení jí někdo vložil do úst. Šichtařová se ale vyjádřila, že ve videu uvádí pouze hypotetické příklady, které někdo vytrhl z kontextu. Na dotaz, zda video nemá celé, reagovala tak, že je neskladuje a už ho u sebe nemá,“ píše Český rozhlas.

A jak je to ve skutečnosti? „Mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša na tato tvrzení reagoval, že jsou zcela nesmyslná a odkázal se na tiskovou zprávu Evropské centrální banky. V té se píše, že teprve začíná přípravná fáze digitálního eura, která má trvat do listopadu 2025. Až po ní se začne rozhodovat, zda digieuro vůbec zavést. ECB dále v tiskové zprávě zmiňuje, že digitální euro by prioritizovalo soukromí a ochranu dat jeho uživatelů a přirovnává úroveň soukromí k transakcím v hotovosti. Návrh nařízení o zavedení digitálního eura zároveň mluví o tom, že by nemělo být penězi, které lze „naprogramovat“ pouze k nákupu určitého zboží nebo služeb. Tím pádem ECB nebude v případě zavedení digitálního eura moci ovlivnit, co si za něj lidé koupí,“ doplňuje Ověřovna Českého rozhlasu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.