COVID19.cz přináší další dezinfoservis. Došlo v Paříži ke vzpouře přistěhovalců kvůli zákazu vycházení? Vstupuje do Británie rekordní počet migrantů? Přepravují Turkish Airlines do Istanbulu migranty? Rovněž rozebíráme jeden z letitých řetězových mailů.

/Dezinformace, hate speech/ Masivní vzpoura přistěhovalců v Paříži kvůli zákazu vycházení

 • Na facebookovém profilu rádia Svobodný vysílač se objevilo video zobrazující nepokoje v ulicích a ohňostroje. Podle popisku se jedná o útoky přistěhovalců v Paříži, kteří se tři dny před vypuknutím Ramadánu mají bouřit proti zákazu vycházení zavedeným v prevenci šíření koronaviru. Video, které je natočené ve tmě a z dálky, opravdu ukazuje vypouštění rachejtlí. Nicméně původ a okolnosti není možné ze záběrů blíže specifikovat. O situaci na předměstí Paříže informovala i Česká televize. Dle dostupných informací se jednalo o protesty proti policejní zvůli a nikoli o nesouhlas se zákazem vycházení. Autor záměrně popsal situaci nepravdivě, vyhodnotili jsme ji jako dezinformaci. 
 • Fact-checking: Video pochází z města Villeneuve la Garenne, kde se v noci ze soboty na neděli 19. dubna 2020 odehrála dopravní nehoda mezi policií a místním mladíkem na motocyklu. Podle informací například od Euronews byl mladík zraněn nárazem do dveří neoznačeného policejního vozu. Svědci tvrdí, že policista otevřel dveře záměrně. Video z incidentu bylo sdíleno na internetu jako důkaz nepřiměřeného chování a obtěžování ze strany policie a policejní zvůle. Incident byl podnětem k vlnám nepokojů na severozápadním předměstí Paříže po několik dalších dní.
 • Policie zasahovala ostřeji, protože v zemi stále platil zákaz vycházení. Zakázala rovněž prodej zábavní pyrotechniky. Nepokoje ve Villeneuve la Garenne dokumentují i další videozáznamy. V noci na pondělí se k protestům přidala i města Aulnay-sous-Bois a další večer Asnières-sur-Seine a Saint-Denis. Ze samotného videa nelze usoudit, kdo přesně vypouští rachejtle. Je natočené z dálky a ve tmě. Informace, že se jedná o náboženskou menšinu protestující proti zákazu vycházení, je tedy nepodloženým závěrem. Byť popisek zmiňuje, že ČT bude o dění v Paříži mlčet, reportáž byla odvysílána již 23. dubna, kde televize popisuje okolnosti nepokojů. Článek k tématu se objevil i 21.4. na webu zpravodajství ČT.

/Dezinformace/ České zdravotní sestry a lékaři se vracejí z Německa – nezvládají situaci v tamějších nemocnicích

 • Údajná zpověď české zdravotní sestry se šíří prostřednictvím řetězových e-mailů. Aktuální situace v německém zdravotnictví je podle jejího tvrzení zcela katastrofální. Tragický stav zdravotnictví mají mít na svědomí “agresivní, líní a nemoci šířící migranti”. Situace je prý natolik tristní, že donutila české lékaře i zdravotní sestry pracující v Německu vrátit se zpět do Česka. Email se rovněž vymezuje proti tzv. “vítačům”- lidem, kteří migranty při příchodu do země vítali a dokonce si za to měli nechávat platit. Email je završen tradiční apelem: zamezit vpouštění migrantů do České republiky a e-mailovou zprávu přeposlat dále. 
 • Sdílený text je pět let starou dezinformací. V téměř identické podobě koloval emailovými schránkami již v roce 2015. Původní dezinformace má kořeny v Česku a kromě šíření řetězovými maily se tehdy stala tématem řešeným v diskuzních fórech a úspěch si připsala i v zahraničí
 • Zdrojem původní zprávy je Česká nezávislá televize, která se až do roku 2018, kdy svou činnost ukončila, zaměřovala na šíření falešných zpráv. Starší verze zprávy se od původní liší jen v detailech – původní zpověď “nepsala” zdravotní sestra, ale lékařka. Zda doktorka skutečně existovala není možné ověřit, informace uvedené ve zprávě jsou však v drtivé většině případů zcela lživé nebo zavádějící.
 • Fact-checking: Výše uvedené údaje o původu emailu podpoříme analýzou informací obsažených v textu. Německé zdravotnictví se neocitá v krizi, migranti nešíří uvedené nemoci, nezpůsobují nepokoje a policie kvůli nim nemusí hlídat lékárny ani nemocnice – situace ve zdravotnictví je stabilizovaná. Ani informace o nezaměstnaných migrantech z Afriky a Blízkého východu není pravdivá. Byť lidé z uvedených oblastí získávají zaměstnání obtížně, značná část si během několika let práci nalezne. Studie Federálního úřadu pro migraci a uprchlíky uvádí, že 68 % uprchlíků, kteří přišli do Německa po roce 2013, do pěti let získalo práci na plný nebo zkrácený úvazek. Podotýkáme, že se jedná pouze o uprchlíky, kteří museli odejít ze své země často velmi narychlo a bez náležité přípravy.
 • Tvrzení, že muslimové odmítají ženský personál, může být v některých případech pravdivé, rozhodně jej ale nelze zobecňovat.
 • V emailu uvedený útok migrantů nožem na nemocniční personál v Porýní se nikdy neodehrál, avšak v lednu roku 2019 došlo v nemocnici k podobnému incidentu. Pětadvacetiletý muž z Afghánistánu tehdy pobodal těhotnou ženu a ta následně o své dítě přišla. Incident se ovšem stal několik let po vzniku původní dezinformace z roku 2015.
 • Text se také pokouší zdůvodnit, proč jsou uvedené informace zcela v rozporu se zprávami v médiích – ta totiž mají vše úmyslně tajit. To je ale nesmysl – utajení tak výrazných událostí by vyžadovalo naprostou kontrolu státu nad médii – to se ovšem neděje ani v autoritativních státech, natož v demokratických zemích, jako je Německo nebo Česká republika.

/Manipulace/ Do Velké Británie vstupuje rekordní počet migrantů

 • Článek zveřejněný na webu Arfa.cz uvádí, že do Velké Británie v dubnu 2020 vstoupilo přes kanál La Manche 476 migrantů, což má být údajně nejvyšší počet za jediný měsíc v historii. Zároveň prý migranti nejsou testování na onemocnění Covid-19. V článku se vyskytují informace z oficiálních zdrojů, avšak vytržené z kontextu. Text implikuje, že pandemie vyvolala další migrační vlnu a že migranti představují hrozbu jako šiřitelé nákazy. Zprávu jsme vyhodnotili jako manipulativní. 
 • Fact-checking: Text na webu Afra vychází z článku britského bulvárního deníků Daily Mail, ze kterého přebírá všechny klíčové informace. Počet migrantů, kteří se do Británie dostali přes kanál La Manche, odpovídá informacím britského Ministerstva vnitra, podle kterého se skutečně jedná o 476 příchozích osob za duben 2020. Tento počet Daily Mail srovnává s 1 850 migranty, kteří tímto způsobem do Británie přicestovali v loňském roce. S podobným údajem, 1890, pracuje například i BBC. Co už články neuvádí, je celkový počet žadatelů o azyl bez ohledu na způsob, jakým se do země dostali. Data za rok 2019 ukazují, že v loňském roce požádalo o azyl celkem 35 566 osob. Lidé, kteří do země připluli přes kanál La Manche z tohoto počtu tedy tvoří cca 5%, ostatní museli zvolit přepravu po souši či vzduchem. Jelikož tedy přechody hranice přes Kanál tvoří za normální situace jen dvacetinu všech osob žádajících o azyl, nelze předpokládat, že současný relativní nárůst počtu migrantů v jednom měsíci bude znamenat zvýšení  počtu celkového.
 • Toto navýšení je navíc v současné situaci logické, jelikož s přerušením mezinárodní osobní dopravy a se snížením objemu nákladní dopravy existuje méně příležitostí, jak hranice nepozorovaně překročit například autobusy nebo v kamionech. Zároveň, jak uvádí The Telegraph, jsou nyní pro cestování po vodě lepší podmínky, jelikož francouzská policie věnuje více úsilí dohledu nad dodržováním karanténních opatření a nesoustředí se tolik na odhalování převaděčů. Dokud tedy nebudou zveřejněny statistiky migrace za aktuální období, není možné vyloučit, že vyšší počet migrantů volících cestu po vodě je naopak kompenzován nižším počtem migrantů cestujících po souši, a že tím pádem k celkovému nárůstu počtu migrantů nedochází.
 • BBC dále také uvádí, že z 1 850 osob, které do Británie přicestovaly nelegálně lodí v roce 2019, bylo 125 vráceno zpět. Zbylých 93% uprchlíků splnilo podmínky pro udělení azylu, což je vyšší poměr než u všech žadatelů o azyl. Ze statistik vyplývá, že cestu po vodě volí většinou lidé, kteří jsou v zemi původu skutečně ohroženi na svobodě či zdraví.
 • Co se týká absence testování na Covid-19 u migrantů, tak informace na webu Arfa odkazuje k vyjádření tiskového mluvčí britského Ministerstva vnitra pro Daily Mail. Podle vyjádření jsou migranti pouze vyšetřováni na přítomnost příznaků nemoci. To odpovídá nařízení britského Ministerstva zdravotnictví, které obecně testování provádí pouze u osob vykazujících symptomy onemocnění. Zadržení lidé jsou také hned po příjezdu umisťování do detenčních či azylových center, kde jsou dále pod dozorem zdravotníků a v případě výskytu příznaků jsou umístěni do izolace. Riziko nastává ve chvíli, kdy se nákaza koronavirem rapidně šíří ve francouzských uprchlických táborech. Situace v táborech je aktuálně sice ritická, avšak dalšímu případnému šíření nemoci je zamezováno výše zmíněnými opatřeními.

/Manipulace, politický marketing/ Somálská invaze do Řecka aneb jak Turkish Airlines přepravují do Istanbulu migranty

 • Člen hnutí SPD MUDr. Ivan David zveřejnil na svém facebookovém profilu manipulativní příspěvek o tom, že Turkish Airlines přepravují ze Somálska do Istanbulu migranty, kteří mají být nasazení k invazi do Řecka. Ve svém komentáři čerpá z nepodložených tvrzení řeckého webu pronews. Davidův příspěvek působí dojmem, že Turecko nadále aktivně přesouvá nelegální imigranty na řecké území, přičemž Erdoganovým cílem je přistoupit k vydírání EU. Příspěvek je zakončen zprávou, že politická skupina v Evropském parlamentu Identita a demokracie, jíž je SPD členem, neúspěšně hlasovala pro zastavení “migračního výpalného” pro Turecko a navýšení této částky pro Řecko. 
 • David v příspěvku manipuluje s problematikou migrace na řecko-tureckém území a jedná se o politický marketing.
 • https://www.facebook.com/MUdrIDavid/posts/1006368573136987
 • Ivan David v příspěvku uvádí, že Turkish Airlines přepravují ze Somálska do Istanbulu migranty, kteří mají být nasazeni k invazi do Řecka. Jediný server, který o tématu píše, je řecký web pronews. Původní řecký článek je velmi špatně ozdrojován. Většina uvedených informací není ověřena a lze je označit spíše za domněnky daného média.
 • Původní článek zcela bez důkazů také propojuje “kauzu” Turkish Airlines s přiloženým videem s migranty, kteří mají v karanténě na řeckém hotelu nedisciplinovaně odebírat zdravotnický materiál.
 • V článku se dále uvádí, že migranti ve videu zaútočili na doktory a vyhrožovali jim smrtí. Taková informace není oficiálně potvrzena a stejně tak není potvrzeno ani propojení s “kauzou” Turkish Airlines.
 • Informace o výstavbě turecké základy v Somálsku pro trénink somálských jednotek a zavedení letu TK 687 Mogadishu-Istanbul by měly být pravdivé. Výše uvedená tvrzení to ovšem nijak neodůvodňuje.
 • Údaje o výcviku migrantů na největší turecké základně v Somálsku rovněž nejsou oficiálně potvrzeny a ověřeny.
 • Na úplný závěr příspěvku je přiložena fotka uprchlíků na nafukovací lodi. Ta ovšem pochází z fotobanky a je používaná napříč sociálním sítěmi minimálně od roku 2016.
 • Celkovým vyzněním příspěvku má být, že se SPD pokouší usilovně řešit uvedené “problémy” s migranty. Text proto lze označit za politický marketing.
 • Další zdroje k tématu:
 • Článek o situaci v řeckém hotelu:
 • https://www.euronews.com/2020/04/22/greek-island-migrant-camps-not-prepared-for-covid-19-human-rights-watch
 • Informace o turecké základně:
 • https://www.reuters.com/article/us-somalia-turkey-military/turkey-opens-military-base-in-mogadishu-to-train-somali-soldiers-idUSKCN1C50JH
 • Článek z roku 2016 obsahující foto migrantů použité v Davidově příspěvku:
 • https://tn.nova.cz/clanek/dalsi-tragedie-ve-stredozemnim-mori-utonulo-pres-400-migrantu.htm

Pravidelný infoservis zpracovává skupina lidí, která vznikla na nové platformě COVID19CZ a denně monitoruje a ověřuje informace, které se v souvislosti s novým koronavirem objevují. Díky analytickému nástroji Social Watch společnosti Dataweps, která se mimo jiné zabývá datovou analýzou, monitoruje iniciativa dobrovolníků veškerý dostupný obsah na sociálních sítích, který je o koronaviru produkován a denně tak prověřuje desítky hoaxů, fake news a konspirací. Infoservis obsahuje nejrozšířenější nebo nejzávažnější dezinformace, součástí každé zprávy je obsah, zdroj, základní fact-checking a odkazy na další relevantní zdroje usnadňující následnou investigativu.

Pokud víte o někom, kdo by Infoservis rád odebíral, propojte nás s níže uvedenými kontakty nebo na c19@dezinfoservis.cz

Kontakty na ověřovatele:

 • Adriana Černá – adriana.cerna@pinf.cz
 • Vojtěch Bruk – vojtech.bruk@gmail.com
 • Jaroslav Valuch – jaroslav.valuch@tol.org