Neskutečnou vlnou hysterie mezi lidmi, kteří se označují „vlastenci“ vyvolalo to, že řetězce prodávají ukrajinské potraviny. Už teď je jisté, že minimálně části těchto lidí nevadilo, že mouka od společnosti Mlýny Kolárovo může být potencionálně kontaminovaná (což se ukázalo jako silně nepravděpodobné), ale to, že zboží pochází z Ukrajiny.

Podobné výzvy k bojkotu se začaly objevovat totiž i ohledně dalších výrobků. Například slunečnicového oleje od společnosti Gaston pod názvem Giana. Ten skutečně pochází z Ukrajiny. To, že by se na Ukrajině při pěstování slunečnice používaly pesticidy, není známo a především oleje prochází rafinací, tedy tepelnou úpravou při které jsou případně všechny nečistoty odstraněny.

Lidi sdílející hysterické příspěvky o ukrajinských potravinách si začali dobírat recesisté. Začali tvrdit, že z ukrajinského ječmene například vyrábí i pivovar Staropramen pivo Braník.

Dovoz ukrajinského obilí by mohlo mít pozitivní dopad na ceny zboží. Ostatně, například řetězec LIDL nedávno prodával řepkový olej za 30 Kč právě z Ukrajiny.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.