O koho se jedná nebo o motivu sebevraždy není známo nic. Přesto dezinformační scéna zneužívá sebevraždu muže v důchodovém věku, který se zastřelil u Úřady vlády ČR.

I když není známo, s jakými pohnutkami se senior před Úřadem vlády zastřelil, mají někteří aktivisté o jeho smrti jasno. „Když někdo přijde a zastřelí se před Úřadem vlády, tak je to čin, který ten člověk udělal proto, aby nám otevřel oči, aby nás probudil, aby nám řekl: lidi, tady je něco špatně,“ šíří na sociálních sítích Ladislav Vrabel, organizátor protivládních demonstrací na Václavském náměstí. I když jedním dechem dodává, že s mužem nikdy nemluvil.

Pracovnice ochranky, která pomáhá s hlídáním Úřadu vlády, podle televize CNN Prima News řekla, že by se mohlo jednat o muže, který od posledních sněmovních voleb pravidelně v pondělí chodíval s transparentem a megafonem před sídlo vlády demonstrovat, přičemž v den tragédie nikdo takový nepřišel. Pokud tomu tak bylo, jednalo se o příznivce Volného bloku, který se domníval, že volby byly zmanipulované.

„Nemůžeme vyloučit, že to skutečně udělal z nějakých sociálně-ekonomických obav. Pokud to tak opravdu bylo, tak se to na veřejnost stejně časem dostane, což je dle mého horší, než když by se to řeklo hned. My ale nevíme, jestli to tak bylo, jestli neměl zdravotní problémy, jestli neměl psychické potíže, vlastně nic nevíme,“ podotýká pro Idnes.cz expert na extremismus Miroslav Mareš.

Ačkoliv není o identitě sebevraha známo nic, dezinformátoři se rozhodli, že mu udělají u Úřadu vlády pietní místo. Během pondělka a úterka nosili na nábřeží E. Beneše svíčky. „Včera jsme byli v pěti, dnes nás bylo sto padesát a bylo by fajn, kdyby nás zítra bylo pět set, ve čtvrtek pět tisíc a o víkendu moc. Pojďme to udělat pro toho člověka,“ hecoval organizátor demonstrací Ladislav Vrabel v úterý večer své sledující. Během pokládání své svíčky nezapomněl Vrabel pronést pár slov na video na svou facebookovou stránku. Zároveň k tomu promlouval i do vysílání TV Raptor a Leon TV, které slaví úspěch zejména u lidí podporujících českou dezinformační scénu.

O tom, že o muži dezinformátoři nevědí vůbec nic svědčí například příspěvek Šárky Vlachové, která přišla s tím, že zastřelený se jmenoval Tomáš Patrik. Narážela tak na transparent na podporu uvězněného Tomáše Čermáka a Patrika Tušla.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.