Dezinformátor Libor Malý v den oznámení úmrtí Hany Zagorové ukázal, jak odporná je dezinformační scéna. Libor Malý ve svém vysílání na kanále Pavla Zítka de facto neřekl nic jiného než, že očkování proti covidu umocnilo potíže Hany Zagorové. Zpěvačka byla hospitalizována 28. září loňského roku kvůli postcovidovému syndromu.

Není neobvyklé, že postcovidový syndrom se objeví až delší dobu po onemocnění. „S dobou trvání pandemie a narůstajícím počtem osob, které prodělaly onemocnění covid-19, se v ordinacích lékařů začali častěji objevovat lidé, kteří se po zotavení z akutní fáze nemoci stále necítí dobře a po prodělané chorobě se u nich objevily příznaky, které předtím neměli. Pro tyto případy se začal užívat název post-covidový syndrom. Post-COVID syndrom (PCS) je souborem příznaků, které přetrvávají, případně se vyvíjejí po 12 a více týdnech od vzniku nemoci covid-19 a které nejsou vysvětlitelné jinou příčinou. Odhaduje se, že nejméně 10 % lidí s akutním onemocněním covid-19 má příznaky, které v následujících měsících nevymizí. Dlouhodobé příznaky v rámci post-COVID syndromu mohou být nejčastěji způsobeny čtyřmi zásadními důvody. Zaprvé dlouhodobým, případně trvalým postižením orgánů souvisejícím s proběhlým onemocněním covid-19. Trvalé následky způsobuje třeba pozánětlivá fibrotizace plic, vzácně pak poškození srdce při myokarditidě. Ostatní příznaky a obtíže jsou většinou reverzibilní a odeznívají bez specifické léčby. Zadruhé se může jednat o následky dlouhodobé intenzivní péče, jako jsou například polyneuropatie u kriticky nemocných, dekubity, atrofie svalů či nozokomiální nákazy. Zatřetí může jít o tzv. postvirový únavový syndrom, který bývá pozorován také u jiných virových nákaz. A začtvrté může jít o pokračující příznaky covid-19,“ vysvětlil internista MUDr. Roman Košek.

Hana Zagorová měla navíc zdravotní problémy už dlouhou dobu, léta bojovala se vzácným onemocněním krve. Už od 70. let ji trápila nemoc, která se projevuje rozkladem červených krvinek, a to paroxysmální hemoglobinurie, píše deník Blesk. Nevyléčitelná choroba ji začala trápit po tuberkulóze, kterou onemocněla během svých studií v roce 1968. Jde tedy předpokládat, že COVID-19 a následný postcovidový syndrom byl jen pomyslným „posledním hřebíčkem“.

Jiná dezinformátorka Jana Yngland Hrušková kromě toho začala s historkami, jak se Zagorovou prý spolupracovala. Že ji zná si však vzpomněla až po její smrti, když se nemůže bránit.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.