Smyšlené příspěvky o únosech dětí v různých podobách se bohužel už staly koloritem na sociálních sítích. Dezinformátoři na Slovensku však šli tak daleko, že to spojili s úplně nevinnou osobou. Ženě pak bylo vyhrožováno.

„Mnozí jste nám do zpráv zaslali odkaz na virální příspěvek ohledně údajných únosů dětí v kežmarském okrese. Příspěvek byl původně sdílen z facebookového účtu “Fakty Sk”, který je již mezitím pravděpodobně smazán. Ani to však nezabránilo tomu, aby se snímek původního příspěvku šířil i prostřednictvím dalších účtů. Tyto převzaté příspěvky mají téměř 5ciferné počty sdílení. Pod jimi se to doslova hemží obzvláště nechutnými, agresivními a vulgárními komentáři. Můžeme potvrdit, že příspěvek se nezakládá na pravdě. O stanovisko jsme požádali přímo OR PZ v Kežmarku, kde neevidují oznámení obdobného charakteru,“ upozorňuje slovenská policie.

Policii se také ozvala žena, která byla označována dezinformátory jako údajný únosce. „Včera večer narychlo vytvořený profil napsal o mně příspěvek, který přesdílelo 6000 lidí a není pravdivý. Vyhrožují mi lidé v komentářích, že mi dolámou ruce, zbijí mě když kradu děti. Prý jsem teď na východním Slovensku, ale nacházím se v okrese Senec s mým synem,“ napsala žena.

„Důrazně upozorňujeme, že při sdílení příspěvků na Facebooku si vždy ověřte jeho pravdivost. Obzvláště pokud jde o příspěvek takového charakteru. V opačném případě totiž hrozí přesně takový scénář – lidé se v komentářích zbaví doslova všech zábran, o jejich nepravdě je nepřesvědčí ani fakta. Přístup k internetu je v rukou hoaxerů velmi silnou zbraní. Při jejich snaze získat 15 minut slávy či kliky a reakce jim není nic svatého. Ani to, že zneužijí fotky či profily nevinných osob,“ vyzývá slovenská policie.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.