Dezinformační scénou se šíří nový „návod“, jak se domoci toho, aby lidé v supermarketech nemuseli nosit ochranu úst a nosu. Trik spočívá v tom, že lidé vstoupí do supermarketu bez respirátoru. Když je na pokladně odmítnou obsloužit, případně je zastaví ochranka obchodu, zboží mají nechat ve vozíku a jít jinam. Na Slovensku se podobným činem chvástal Štefan Polačik, místopředseda marginálního Slovenského hnutí obrody, tedy uskupení, které neskrývá své sympatie k fašistickému Slovenskému štátu. Slovenská policie však tento „hrdinský čin“ prověřovala a nic nenasvědčuje tomu, že se čin skutečně stal.

Jakási Zuzana Shwarz pro změnu začala šířit, že její syn po setkání se svou očkovanou babičkou zkolaboval. Jinde uváděla, že na následky očkování jí v rodině zemřelo pět lidí. Policie se tak chtěla majitelky účtu osobně zeptat, zda se tvrzení zakládají na pravdě. S velkou pravděpodobností však byla autorka komentářů upozorněna někým ze svého okolí, že ji hledá policie a účet si nejprve změnila, následně i smazala a policii se nedaří ženu kontaktovat ani osobně.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.