Jak už náš web psal, hitem v dezinformačních kruzích se stala fáma o tom, že byl zahájen nějaký údajný proces týkající se zločinů proti lidskosti známý jako „Norimberk 2.0“. Má se týkat pandemie, očkování a podobně, probíhat má údajně v Kanadě. Žádné takové řízení samozřejmě neprobíhá. Dezinformátoři jsou dokonce tak vynalézaví, že si vymysleli i soud, který se věcí zabývá. Údajně se věcí zabývá Mezinárodní soud pro obecné právo (International Common Law Court of Justice). Žádný takový soud však neexistuje.

Video aktivisty Pavla Zítka, facebooková veřejná skupina „CZEXIT – CzexitCzexit.cz – pro rychlý konec EU členství, vlasteneckou vládu“ s 5,9 tisíce členů, web Bezpressu.news. To jsou jen některé z řady dezinformačních kanálů, které začaly tento týden oznamovat, že soud pro údajné „zločiny proti lidskosti“, o jehož uskutečnění už zhruba půldruhého roku mluví německý právník Reiner Fuellmich, začal v sobotu 5. února 2022. Jenže žádný reálný soud nikde nezačal. Ani v Americe, ani kdekoli jinde.

Fuellmich se v souvislosti s nákazou covid-19 zviditelnil poprvé začátkem podzimu 2020, kdy začal vytvářet masově sdílená videa, v nichž sliboval podat hromadnou žalobu na údajné „zločiny proti lidskosti“ kvůli tehdejší mezinárodní karanténě. Nákaza totiž prý podle něj nevedla nikde k nadměrné úmrtnosti.

Úplně stejně se to má i s aktuální informací, že soud začal v sobotu 5. února 2022. Ne, žádný soud nezačal. Pouze se dala přes internet dohromady skupina dvanácti Fuellmichových příznivců, prezentujících se jako mezinárodní advokáti, s tím, že „vede trestní vyšetřování podle vzoru řízení Velké poroty Spojených států“.

Svou aktivitu tato skupina pojmenovala jako „Lidový soud veřejného mínění“ (na Rumble se šíří pod popiskem „Soud veřejného mínění – mezinárodní vyšetřovací trestní tribunál Velké poroty“). Nejde tedy o žádné skutečné soudní řízení a jednání dané skupiny nemá žádný reálný právní dopad.

Poté, co se nepodařilo najít žádný soud, který by projednával skutečné důkazy v současném systému zákonných soudů, provádíme toto řízení mimo stávající systém,“ připustila ve videu jedna z účastnic této akce, právnička Nancy Ana Garnerová z Nového Mexika. Potvrdila přitom, že ve Spojených státech jsou oprávněni zahájit takové trestní řízení pouze okresní státní zástupci nebo nejvyšší státní zástupci jednotlivých států, což žádný z nich neudělal.

Zdroj: Deník.cz


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.