Jaké vztahy panují na proruské dezinformační scéně, znovu dokazuje dění na sociálních sítích. Známý dezinformátor, majitel proruské Raptor TV Žarko Jovanovič spolu s Michalem Hrubým založili spolek s názvem „Česká republika na prvním místě z. s.“. Jenže jak se ukázalo, organizátor stejnojmenných protivládních demonstrací, na kterých se také snaží propagovat ruské zájmy, Ladislav Vrabel, o založení spolku nic nevěděl. Nebo alespoň to tvrdí. Jovanovič tedy de facto Vrabelovi ukradl značku a teoreticky s ní může jakkoliv nakládat.

Mezitím se od Vrabela trhlo dalších sedm spoluorganizátorů demonstrací. Vydali nic neříkající prohlášení, kde ohlašují konec v realizačním týmů demonstrací. Co zřejmě za rozchodem stojí, se lze dozvědět až pod videem Ladislava Vrabela. „Já jsem začala být znechucená přesně potom, co jsi bezdůvodně začal vyhazovat z Messenger skupiny lidi proto, že řekli svůj názor (viz Zuzana Lili a ten člověk, který od tebe dostal ban, protože jí lajknul tu zprávu). Myslela jsem, že jsme pro demokracii a svobodu slova, nikoli pro jediný správný názor (ten tvůj) a pro trestání ostatních názorů vyhazovem a ukončením spolupráce. Promiň, ale to je těžce nechutné. Za rozpad nemohou žádní fízlové, ale tvoje chování a neschopnost vést lidi,“ napsala Monika Hrábková.

Analytik Roman Máca také upozorňuje, že Vrabel svých nabytých kontaktů využívá k prodeji nemovitostí v Srbsku. „Tak “vlastenci”, kteří máte “ČR na 1. místě”, rychle posílejte Láďovi penízky, ať si z nich může zaplatit insolvenci a živobytí. A taky od zadluženého podvodníka Ládi kupujte nemovitosti v Srbsku, protože jedině tím zachráníte s Láďou ČR a ukážete, jak máte “ČR na 1. místě”,“ glosuje Roman Máca

Že se dezinformátoři mezi sebou hádají, samozřejmě kvitujeme. Rovněž jsme rádi za expanzi příznivců těchto lidí do Srbska. Zajímavé však je, že v jejich scéně si dělají naschvály i lidé s vazbou na stejné lidi. Vrabela a Jovanoviče bezesporu spojuje Srbsko, které je známo jako bašta ruských podnikatelů, kteří Srbsko využívají mj. jako letoviska, ale i pro své podnikatelské aktivity.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.